Roślina, którą warto znać – świerzbiec właściwy

Mucuna pruriens, świerzbiec właściwy lub aksamitna fasola – bez względu jak ją nazwać jest to tropikalna roślina strączkowa, która może zwiększyć poziom dopaminy. Ta „magiczna fasola” jest używana od tysięcy lat w medycynie ajurwedyjskiej. Ostatnie badania sugerują, że świerzbiec właściwy może pomóc zmniejszyć objawy choroby Parkinsona i niepłodności u mężczyzn. Jest również badany pod kątem poprawy depresji, snu i zatrucia jadem węża. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co mówią badania o tej ciekawej roślinie.

Uwaga: Termin „mucuna” odnosi się do rodziny roślin składającej się z około 150 różnych tropikalnych roślin strączkowych, z których Mucuna pruriens ma najwyższą wartość leczniczą. Dla uproszczenia, w tym artykule używamy słowa „mucuna” w odniesieniu tylko do Mucuna pruriens.

Co to jest świerzbiec właściwy?

Mucuna pruriens to tropikalna roślina strączkowa znana również jako aksamitna fasola. W ziołolecznictwie i ajurwedzie Mucuna jest stosowana od tysięcy lat jako lek na:

• niepłodność męską,
• zaburzenia nerwowe,
• chorobę Parkinsona,
• afrodyzjak.

Potencjał tej rośliny odnosi się do potencjału śluzówki w zakresie poprawy zdrowia mózgu. Dla użytkowników „magiczne właściwości” tej fasoli rozciągają się od jej rzekomego działania afrodyzjakalnego, podczas gdy inne nawiązują do subiektywnego, jednocześnie relaksującego i stymulującego działania rośliny.

Mucuna jest również znana z tego, że jest dobrym źródłem L-Dopa (4 – 7%), z której w organizmie wytwarzana jest dopamina. Wysoka zawartość L-dopa zapewnia dodatkowe korzyści samej roślinie: chroni nasiona przed owadami i szkodnikami. Nasiona te są również głównym źródłem komercyjnej ekstrakcji czystej L-dopy, która jest stosowana w leczeniu choroby Parkinsona.

Pochodzenie rośliny i tradycyjne zastosowanie

Omawiany świerzbiec właściwy pochodzi z południowych Chin i wschodnich Indii, ale obecnie jest uprawiany głównie w tropikach. W Himalajach i na Mauritiusie zarówno zielone strąki, jak i dojrzałe ziarna Mucuna pruriens są tradycyjnie gotowane i spożywane. W Gwatemali i Meksyku jest on palony i mielony, aby stworzyć substytut kawy, powszechnie znany w regionie. Smak tej rośliny jest gorzki i nieco podobny do kawy.

Wartość odżywcza i związki aktywne

Oprócz zawartości L-dopa (~5%), świerzbiec właściwy ma dobrą wartość odżywczą. Mimo że jest to roślina strączkowa, jest lekkostrawna i bogata w następujące składniki odżywcze: minerały, białka dietetyczne (25 – 30% białek) i niezbędne aminokwasy, kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy. Ekstrakty z nasion Mucuna pruriens zawierają również: lekko halucynogenne tryptaminy, jest tam psychoaktywna serotonina (5-hydroksytryptamina) oraz d-chiro-inozytol, rzadki składnik roślinny, który może pomóc w cukrzycy. Nowo odkryte antyoksydanty i substancje potencjalnie neuroprotekcyjne (o wciąż nieznanej budowie) również można znaleźć w tej wyjątkowej roślinie, o czym warto wiedzieć zanim się sięgnie po suplement z jej udziałem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com