Ilość wykorzystywanego sprzętu komputerowego rośnie proporcjonalnie do postępu technologicznego. Na wymianę sprzętu decydują się nie tylko osoby prywatne, ale też firmy i różne instytucje. Jeszcze kilkanaście lat temu, żywotność komputera wyceniana była na ponad 6 lat. Obecnie wynosi ona zaledwie 3 lata, po upływie których sprzęt trzeba zwykle wymienić na nowy. Jak pozbyć się zużytego sprzętu komputerowego bezpiecznie i zgodnie z prawem?
Utylizacja a kwestie ekologiczne
Sprzęt komputerowy zbudowany jest z wielu elementów, które zawierają związki potencjalnie niebezpieczne i toksyczne – zarówno dla człowieka, jak i jego naturalnego środowiska. Do najbardziej szkodliwych substancji należy ołów, stosowany przy produkcji lamp oscyloskopowych oraz kineskopów. Składowanie starych, zużytych lub zepsutych urządzeń komputerowych może być bardzo niebezpieczne. Problem ten jest bardzo powszechny w niektórych regionach Chin, gdzie odzysk surowców przeprowadzany jest w niewłaściwy sposób. Tamtejsze zakłady nie zachowują podstawowych środków bezpieczeństwa, a pracujące w nich osoby narażone są na wiele chorób. W Polsce oraz pozostałych krajach członkowskich UE obowiązuje utylizacja zużytej elektroniki, dzięki czemu stare komputery stanowią znacznie mniejsze zagrożenie dla środowiska.
Metody pozbywania się zużytego sprzętu komputerowego
Stary, zużyty lub zepsuty sprzęt komputerowy można oddać do punktu zbioru lub skupu. Na złom trafi jednak tylko pod warunkiem, że dana firma wpisana została do rejestru podmiotów zbierających zużyty sprzęt. Stare części komputerowe często zostawić można także w sklepie, przy okazji zakupu nowych urządzeń. Zużytą elektronikę nierzadko przyjmują również rozmaite punkty napraw sprzętu AGD/RTV. Sprzęt można też pozostawić na jednej ze zbiórek, organizowanych przez magistraty miast, stowarzyszenia ekologiczne czy hipermarkety. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z usług specjalistów, którzy świadczą profesjonalne usługi w zakresie recyklingu sprzętu komputerowego. Firma Dora Plus oferuje zarówno niszczenie nośników danych, jak i urządzeń. W ramach działalności świadczone są także inne usługi, m.in. utylizacja baterii czy recykling gaśnic.
Rozporządzenia i akty prawne
Aktualne przepisy w sprawie zużytego sprzętu elektronicznego oraz elektrycznego obowiązują od 12 sierpnia 2012 roku, kiedy to Parlament Europejski uchwalił odpowiednią dyrektywę. Opisuje ona szereg konkretnych działań, które należy przeprowadzić w procesie utylizacji tych urządzeń. Sprecyzowany został zarówno przebieg zbiórki, selekcji, odzysku oraz recyklingu, jak i jego warunki. Od stycznia 2016 roku obowiązują także szczegółowe zasady postępowania ze zużytym sprzętem elektronicznym oraz elektrycznym, w oparciu o ustawę z 11 września 2015 roku. Utylizacja komputerów odbywa się poprzez klasyfikację odpadów, różnicowanych zgodnie z odpowiadającymi im kodami. Ich katalogowanie odbywa się w oparciu o Rozporządzenie ministra środowiska z dnia 27 września 2001 roku.