Kredyt samochodowy czy leasing?

Kredyt samochodowy czy leasing? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które szukają zewnętrznego źródła finansowania auta. W artykule omówimy specyfikę każdego z tych produktów. Podpowiemy także, który z nich warto wybrać.

Jeśli nie chcesz lub nie możesz sfinansować auta gotówką, możesz sięgnąć po zewnętrzne źródło finansowania w postaci kredytu samochodowego lub leasingu. Czym się od siebie różnią i który z nich warto wybrać?

Kredyt samochodowy a leasing

Kredyt samochodowy to kredyt celowy przeznaczony na zakup pojazdu mechanicznego. Przedmiotem umowy kredytowej może być więc nowy lub używany samochód osobowy, samochód dostawczy, motorower, motocykl, a nawet łódź motorowa. Kwota kredytu samochodowego zależy od wartości pojazdy oraz zdolności kredytowej wnioskującego. W zależności od banku spłatę można rozłożyć zazwyczaj na kilkanaście lub kilkadziesiąt rat. Po spłacie całej kwoty auto staje się wyłączną własnością kredytobiorcy (przez cały okres trwania umowy bank figuruje w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel).

Warunkiem zawarcia umowy kredytowej jest spełnienie wskazanych przez bank wymogów oraz ustanowienie zabezpieczeń (zazwyczaj są to zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie i cesja z polisy ubezpieczeniowej). Dzięki nim ryzyko banku spada, a koszty kredytu mogą być niższe. Kredytodawca ma także obowiązek wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych.

Leasing jest określany często mianem alternatywy dla kredytu samochodowego, jest popularny zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Wybierając taką formę finansowania, osiągną oni bowiem największe korzyści podatkowe. Leasingując auto, będą mogli „wrzucić w koszty” całą ratę leasingową oraz odliczyć podatek VAT (w zależności od sposobu użytkowania pojazdu – 50 lub 100%). Okres trwania umowy leasing zależy od przedmiotu umowy i okresu amortyzacji. W przypadku samochodów osobowych nie może ona trwać krócej niż 4 lata. Co ważne, w przypadku leasingu formalnym właścicielem przedmiotu umowy jest leasingodawca. Kiedy umowa dobiegnie końca, leasingobiorca może wykupić auto na własność, ale wcale nie musi się na to decydować. Podobnie jak w przypadku kredytu samochodowego, także w przypadku leasingu konieczne jest wykupienie pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych.

Koszty kredytu samochodowego a leasingu

To, ile zapłacisz za leasing i kredyt zależy od wielu czynników — szczegółów oferty, rodzaju i wieku pojazdu, wysokości wkładu własnego, procedury (w przypadku leasingu) czy okresu trwania umowy. Mówiąc w sporym uproszczeniu, można uznać, że koszty leasingu i kredytu samochodowego są porównywalne (aby precyzyjnie porównać koszty wykorzystaj ranking kredytów samochodowych).

Dla kogo kredyt samochodowy, dla kogo leasing?

Biorąc pod uwagę specyfikę kredytu i leasingu oraz unikalne cechy obu produktów, nie sposób ocenić, który z nich jest lepszy. Każdy ma bowiem swoją specyfikę i przynosi korzyści określonej grupie odbiorców. Kredyt samochodowy to świetne rozwiązanie dla osób szukających taniego finansowania auta sprzedawanego przez osobę fizyczną, komis, dealera czy sprowadzanego z zagranicy. Wybór takiego produktu umożliwia także rozłożenie spłaty nawet 96 miesięcy, a co za tym idzie, maksymalne obniżenie wysokości miesięcznej raty. Sięgnięcie po kredyt samochodowy powinny rozważyć osoby, które szukają auta na dłużej i nie chcą zmieniać pojazdu za kilka lat.

Leasing to nowoczesna forma finansowania skierowana przede wszystkim do właścicieli firm. To właśnie oni, z powodu korzyści podatkowych, najczęściej po nią sięgają. Podpisanie umowy leasingowej powinny rozważyć przede wszystkim osoby szukające stosunkowo nowego auta (większość leasingodawców nie sfinansuje pojazdu starszego niż 5–6 lat), sprzedawanego na podstawie faktury VAT (jeśli podmiotem sprzedającym auto jest osoba prywatna lub opis leasing może okazać się nieopłacalny).

Polecamy:
Kredyt gotówkowy – pożyczka na duże i małe wydatki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com