Kredyt na remont domu

Remont domu oraz mieszkania wiąże się ze starannym zaplanowaniem wielu szczegółów. Istotne jest nie tylko ustalenie harmonogramu oraz terminu przyszłego remontu, ale też sposobu, w jaki sfinansujemy potencjalne prace.

Jaki kredyt na remont domu jest najlepszy?

Istnieje wiele opcji, które umożliwiają sfinansowanie remontu nieruchomości. Ich wybór zależy głównie od zakresu planowanych prac.

W przypadku niewielkiego remontu wystarczająca może być zwykła karta kredytowa. Limit kilku tysięcy powinien wystarczyć na odświeżenie mieszkania.

Jeżeli nasz kosztorys przewiduje prace, które będą kosztować kilkanaście tysięcy warto już skorzystać z kredytu gotówkowego. Niezbędny wtedy będzie dodatkowy czas na załatwienie związanych z nim formalności.

Kapitalny remont naszej nieruchomości – wraz z wymianą instalacji, położeniem nowych podłóg czy tynków to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny. Co warto o nim wiedzieć?

Kredyt hipoteczny na remont domu – dlaczego warto?

Otrzymanie kredytu hipotecznego na remont domu wiąże się z dopełnieniem niektórych formalności, jednak często jest to bardzo dobre rozwiązanie. Dlaczego?

Jeżeli planujemy remont starego domu, może on pochłonąć dużą ilość pieniędzy. Coraz częściej obserwuje się, że młodzi ludzie decydują się na zakup, a następnie remont starego domu. Jest to nierzadko opcja bardziej ekonomiczna niż wybudowanie oraz wykończenie nowego budynku. Co więcej, na rynku znajdziemy wiele zaniedbanych domów, które dostępne są w bardzo przystępnych cenach. Jest to też doskonałe rozwiązanie, gdy ktoś z krewnych podaruje nam stary dom i myślimy o jego odremontowaniu. Kredyt hipoteczny na remont domu jest też szczególnie polecany, gdy planujemy zakup luksusowej nieruchomości oraz chcemy ją wyremontować, aby zwiększyć jej wartość.

Plusem wykończenia domu za środki z kredytu hipotecznego jest również to, że zaoszczędzamy środki własne. Możemy je później wykorzystać na inne inwestycje. W dodatku w związku z panującymi od pewnego czasu ujemnymi realnymi stopami procentowymi, decydując się na kredyt hipoteczny w praktyce oddamy kwotę niższą niż pożyczyliśmy (porównując silę nabywczą pieniądza). Kredyt hipoteczny możemy więc traktować jako długoterminową inwestycję.

Zalety kredytu hipotecznego na remont domu

Kredyt hipoteczny pozwala nam uzyskać naprawdę dużą sumę pieniędzy, w przeciwieństwie do innych pożyczek. Przykładowo – zwykły kredyt gotówkowy musimy spłacić maksymalnie w ciągu 10 lat, a kwota kredytu wynosi do 60 tysięcy. Oprocentowanie kredytu gotówkowego jest też znacznie większe niż kredytu hipotecznego.

Zaletą kredytu hipotecznego na remont domu jest więc niskie oprocentowanie, które wynosi zaledwie kilka procent oraz długi okres spłaty – nawet do 30 lat. Tak długi czas spłaty oznacza, że miesięczna rata nie będzie obciążeniem dla naszego codziennego budżetu.

Kredyt na remont domu może więc przyspieszyć moment przeprowadzki albo usprawnić prace remontowe w miejscu, gdzie obecnie mieszkamy. W niektórych wypadach może być nawet dwa razy tańszy niż kredyty gotówkowe.

Jakie są wady kredytów na remont domu?

Całkowite odnowienie domu skutkuje tym, że kredyt na jego remont jest duży, co wiąże się z większą ilością formalności oraz dłuższym czasem oczekiwania – nawet do kilku miesięcy.

Co więcej, w przypadku problemów ze spłatą raty bank ma prawo odebrać nasz dom. Aby, nie obawiać się kontroli pracownika banku musimy też udokumentować koszty remonty za pomocą wszystkich faktur.

O czym jeszcze warto pamiętać? Osoba, która ubiega się o kredyt hipoteczny musi być prawnym właścicielem danej nieruchomości. Natomiast jeżeli decydujemy się na kredyt hipoteczny na mieszkanie oraz dodatkowo jego remont, nasz wkład własny może być większy.

Jak ubiegać się o kredyt hipoteczny na remont domu?

Procedura uzyskania kredytu hipotecznego na remont domu może zając niemało czasu. Jednak dzięki temu, że niektóre banki pozwalają na wypełnienie wniosku online proces przebiega dużo sprawniej. Do oddziału banku udajemy się wtedy, tylko po to, aby podpisać umowę.

Jakich dokumentów potrzebujemy, aby ubiegać się o kredyt na remont domu? Musimy przygotować:

  • dokument tożsamości
  • wycenę nieruchomości
  • akt własności nieruchomości
  • kosztorys oraz plan remontu
  • faktury i rozliczenia (w finalnym etapie)
  • ubezpieczenie kredytu

Jeżeli dostarczymy wszystkie niezbędne dokumenty, bank jeszcze musi sprawdzić naszą zdolność kredytową. Następnie, gdy wszystko przebiegło pomyślnie, ustala z klientem termin podpisania umowy i uruchomienia kredytu.

Kredyt na remont domu – charakterystyka

Należy pamiętać, że kredyt hipoteczny na remont domu musimy przeznaczyć wyłącznie na cele remontowe oraz urządzenie wnętrza. Oznacza to, że za pożyczone pieniądze możemy kupić sprzęt AGD, materiały budowlane lub przeznaczyć gotówkę na wynagrodzenie firmy remontowej. Nie należy jednak wydawać pieniędzy na naprawy samochodu lub inne cele, niezwiązane z remontem.

Podczas wykonywania kosztorysu nie musimy szczegółowo opisywać wydatków – na przykład rodzaju lub koloru wykładziny. Należy jednak przedstawić koszt wykonania poszczególnych prac. Gotówkę przeznaczoną na remont dostaniemy na konto bankowe, czasami jednak otrzymamy ją w kilku transzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com