Do czego służy kalkulator zdolności kredytowej?

Starania o kredyt to proces, który ma kilka etapów. Jednym z kluczowych czynników, decydujących o tym, czy cel zostanie osiągnięty, jest odpowiednia zdolność kredytowa. Bierze się ją pod uwagę zarówno przy sporych kredytach hipotecznych, jak i mniejszych kredytach gotówkowych. Narzędziem, które pomaga w jej obliczeniu, jest kalkulator zdolności kredytowej.

Wiarygodność finansowa

Jeszcze kilkanaście lat temu banki dość łaskawie traktowały wnioski o kredyt. Niestety, dla wielu z nich pobłażliwość nie była opłacalna. Rynek finansowy musiał zareagować na lawinę dłużników. Obecnie bardziej wnikliwie bada się każdy złożony wniosek, głównie pod kątem zdolności kredytowej. Jakie parametry są szczególnie analizowane? W pierwszej kolejności miesięczny dochód. Zaraz po nim inne zobowiązania finansowe jak dodatkowe kredyty, alimenty etc. Liczą się także stan cywilny, sytuacja rodzinna, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, posiadany majątek i źródła dochodu. Zainteresowani kredytem mogą sami sprawdzić powyższe parametry, stosując kalkulator zdolności kredytowej.

Analiza kredytu

Przy ocenie zdolności kredytowej niezwykle istotna jest każda informacja na temat planowanego zobowiązania. Dotyczy to zwłaszcza bardzo popularnego kredytu hipotecznego, który zwykle opiewa na wysoką sumę i jest spłacany przez wiele lat. W tym czasie może się wydarzyć wiele sytuacji, które ewentualnie utrudnią dłużnikowi wywiązanie się z wszystkich punktów umowy, dotyczących spłaty. Najpopularniejsza opcja, na jaką decydują się kredytobiorcy to stałe raty. Inna zakłada raty malejące, które są dość uciążliwe przy pierwszych latach spłaty. W obu przypadkach dobrze jest zastosować kalkulator zdolności kredytowej, aby dobrze oszacować swoje możliwości finansowe. Warto sięgnąć także po poradę fachowca od finansów.

Jak działa kalkulator zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa opiera się na dostosowaniu wysokości raty do osiąganych miesięcznych dochodów. Przy niskiej zdolności poleca się wydłużenie okresu spłaty. Taki ruch nieco zwiększy ogólne koszty, ale może pozytywnie wpłynąć na ostateczną decyzję banku, rozpatrującego wniosek. Stosując kalkulator zdolności kredytowej łatwo obliczyć, na jaką ratę nas stać. Narzędzie tego typu precyzyjnie określa tzw. bezpieczną kwotę kredytu. Warto skorzystać z niego jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego kredytu. Wskazany wynik może skłonić do przemyśleń, czy ubiegać się o kredyt już teraz, czy lepiej nieco zaczekać.

Zdolność kredytowa może się zmienić, co jest dużym pocieszeniem dla osób, które chwilowo nie stać na kredyt. Co więcej, istnieją sprawdzone sposoby na jej poprawienie, na przykład poprzez dodatkowe źródło dochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com