Kłopotliwe detale – naprawy sprzętu AGD

Marka Samsung jest znana dziś głównie za sprawą doskonałej elektroniki, ale to przede wszystkim jeden z najlepszych producentów AGD. Za wyborem choćby pralek tej marki przemawia względna łatwość serwisowania, na przykład spowodowana tym, że łożysko bębna można wymontować z całego układu, co jest niemożliwe w tańszym sprzęcie.

Nie psuje się całe urządzenie

O ile w serwisach działających przy popularnych elektromarketach popularnym rozwiązaniem problemów z zepsutym sprzętem jest negatywne rozpatrywanie reklamacji, o tyle już profesjonaliści zajmujący się konkretnie pralkami, odkurzaczami czy lodówkami zwykle szybko lokalizują usterkę i są w stanie usunąć ją za ułamek ceny, jaką podaje serwis pogwarancyjny. Dlaczego?

Prawda jest taka, że przy obecnym stopniu skomplikowania sprzętu, znajomość budowy czy zasad działania jest w serwisach sklepowych niewielka. Nadal jednak na rynku są firmy prowadzone przez profesjonalistów, którzy potrafią naprawiać AGD, ponieważ dokładnie wiedzą, jak konkretne urządzenia działają.

Naprawa minimalnym kosztem

Nie będzie przesadą twierdzenie, że „wymieniacze” są zmorą dzisiejszego świata. Zamiast naprawy, większość serwisów proponuje wymianę, ale nie wymianę jednego uszkodzonego elementu, na przykład rączki od odkurzacza, tylko od razu większego podzespołu, na przykład całej rury z rączką, nie samej obudowy szczotki, ale od razu całej szczotki. To siłą rzeczy kosztuje sporo. Jest to jednak głównie koszt części, bo sama wymiana jest tym łatwiejsza, im większy element się wymienia.

Profesjonalna wymiana, mimo że wymaga zwykle poważniejszej ingerencji w konstrukcję urządzenia, wcale nie zajmuje więcej czasu, a już tym bardziej nie wymaga większego nakładu środków.

Wszystko rozbija się o zaopatrzenie

Nadal prawdą jest, że w wielu serwisach wymiana elementu jest standardową procedurą naprawy. Można to jednak próbować usprawiedliwić niezbyt dużą dostępnością części zamiennych. W Polsce działa raptem kilka sklepów, które, podobnie jak https://www.czescisamsung.pl/, skupiają się na dostarczaniu wielu części zamiennych do urządzeń konkretnej marki.

Większość podobnych punktów zaopatrzeniowych stara się dostarczać elementy konstrukcyjne i materiały eksploatacyjne do sprzętu wielu producentów, co siłą rzeczy prowadzi do zmniejszenia asortymentu. Dziś więc żaden serwis nie może funkcjonować bez „zaplecza” w postaci takiego właśnie specjalistycznego sklepu. Nawet jeśli część zamienników można sprowadzić bezpośrednio od producenta, to znajomość sklepu, który dostawę wykona szybciej, a często również taniej niż oficjalny kanał głównego dystrybutora, pozwala znacznie skuteczniej dokonywać napraw sprzętu, którego okres eksploatacyjny wcale nie skończył się z datą gwarancji – nie wiele trzeba, żeby lodówkę, odkurzacz czy kuchenkę użytkować jeszcze dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com