Skuteczne produktowe strony internetowe z jednej strony mają zaspokoić potrzeby swoich użytkowników, a z drugiej – zadbać o nasze cele biznesowe. Dowiedz się więcej na temat witryn wspierających sklepy online i sprawdź, czym powinny się wyróżniać, by przyczyniały się do wzrostu sprzedaży, a zarazem zdobywały zaufanie klientów.
Strony produktowe i UX design
Strona produktowa służy atrakcyjnej prezentacji danego produktu, a także jego promocji i sprzedaży. Najlepsze witryny tego rodzaju projektowane są w duchu user experience, co oznacza, że uwzględniają doświadczenia użytkownika i jego punkt widzenia. Dobrze przemyślane produktowe strony internetowe udostępniają osobom odwiedzającym je potrzebne informacje. Dają im też motywację niezbędną do tego, by zostały klientami konkretnego sklepu. Aby wykonać dwa wspomniane zadania, strony produktowe w Twoim sklepie online powinny być opracowane w oparciu o przejrzystą architekturę informacji, która wesprze czytelność publikowanych treści, interaktywność witryny oraz jej intuicyjną obsługę.
Kluczowe dane o produkcie i porządek na stronie
W zależności od przyjętego przez Ciebie modelu sprzedaży, produktowe strony internetowe mogą zawierać opisy konkretnych artykułów z Twojego sklepu, szczegółowo przedstawiać najistotniejszy produkt w Twojej ofercie albo promować nową propozycję Twojej firmy w sieci. Towary, które zamierzasz sprzedać, powinny być przedstawione potencjalnemu klientowi w sposób motywujący do zakupu. Musisz zatem dostarczyć użytkownikowi najistotniejsze i łatwo dostępne informacje: nazwę produktu, listę jego najważniejszych cech i parametrów, cenę artykułu, opis korzyści wiążących się z jego nabyciem oraz dobrej jakości zdjęcia. Ponadto warto dodać również informacje zwiększające wiarygodność Twojej oferty, np. opinie klientów. Należy pamiętać o zachowaniu umiaru w wypełnianiu strony treściami. Trzeba też zadbać o ich czytelny układ – zamiast zwartego bloku tekstu zastosować wypunktowania, wyróżnienia, podkreślenia, podział na akapity itd.
Wezwanie do działania (call to action)
Wezwania do działania (np. do kupienia towaru, do dodania produktu do ulubionych, do listy życzeń, do skorzystania z promocji) powinny być wyrażone pod postacią widocznych, wyraźnych i spójnych wizualnie przycisków. Lepiej zrezygnować z wezwań przy pomocy linków tekstowych, dlatego że okazują się zwykle mniej skuteczne i mogą wywołać niejasności, a w rezultacie – powstrzymać klienta przed dokonaniem zakupu w Twoim sklepie.
Dobre jakościowo zdjęcia
Profesjonalnie wykonane zdjęcia produktów, szczególnie przedmiotów fizycznych takich jak odzież czy sprzęt elektroniczny, okazują się bardzo istotne w procesie budowania zaufania klientów. Odbiorcy treści wyrażonych za pomocą obrazów mogą za ich pośrednictwem zdobyć potrzebne im informacje o konkretnych produktach. Z tych względów warto publikować zdjęcia o wysokiej jakości, prezentujące przedmiot z różnych stron, dając dostęp do wielu widoków.
Tylko niezbędne funkcje
Produktowe strony internetowe muszą zostać zintegrowane z modułem sprzedażowym pozwalającym zarządzać koszykiem, potwierdzać zawarcie transakcji i realizację płatności on-line. Witryna tego rodzaju powinny dawać użytkownikowi szansę na dokonanie innych działań, niż nabycie towaru – zadania pytania przez formularz kontaktowy, podzielenia się opinią, przejścia do strony innego produktu, podstrony z warunkami dostawy albo do kanałów społecznościowych Twojej firmy. Nie należy jednak przesadzać z liczbą dostępnych użytkownikowi akcji – mogą one rozproszyć potencjalnego klienta i zniechęcić go.
Przejrzysty układ treści, intuicyjna obsługa, najistotniejsze informacje o produkcie, zdjęcia o dobrej jakości, jasne wezwania do akcji i niezbędne funkcje – to wszystko powinna łączyć w sobie uwzględniająca potrzeby użytkownika i właściciela e-commerce produktowa strona internetowa. Nie należy zapominać też o estetyce i wizualnej spójności – witryna tego rodzaju musi spełniać także funkcję wizerunkową i być spójna ze strategią komunikacyjną Twojej firmy.