Nowoczesne hale przemysłowe wyposażone są w szereg rozwiązań, które zwiększają funkcjonalność i bezpieczeństwo w budynkach. Jednym z nich są klapy dymowe, zapewniające oddymianie w czasie pożarów, ale również sprawdzające się w wielu innych sytuacjach. Inwestując w takie rozwiązania można mieć pewność, że budynek będzie solidnie zabezpieczony.
Głównym zadaniem klap dymowych jest zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W przypadku pożaru lub gdy zaczną ulatniać się jakiekolwiek niebezpieczne substancje, klapy dymowe automatycznie otwierają się i odprowadzają na zewnątrz wszystkie szkodliwe substancje. W razie pożaru usuwają zarówno nadmiar dymu, jak również ciepła, które powstaje w przypadku działania ognia. W ten sposób można ochronić konstrukcję budynku przed nadmiernym nagrzewaniem się i wiążącymi się z tym uszkodzeniami. Dzięki klapom można więc znacznie ograniczyć wiele strat, jakie pojawiają się w razie pożaru. Co więcej, w wielu przypadkach mogą również być dobrą formą wyjść ewakuacyjnych. Takie opcje sprawdzają się szczególnie w dużych zakładach, w których trzeba zapewnić bezpieczeństwo dużej ilości pracownikom. Są też niezbędne wszędzie tam, gdzie specyfika produkcji sprawia, że zagrożenie pożarowe jest dużo większe niż chociażby w przestrzeniach biurowych.
Klapy dymowe sprawdzają się na co dzień
Choć podstawowym celem instalowania klap dymowych jest zapewnienie bezpieczeństwa, pełnią one na co dzień szereg różnych funkcji. Można je wykorzystać do przewietrzania pomieszczeń, poprawienia wentylacji budynku, a także do doświetlenia wnętrza. Bardzo dobrze sprawdzają się jako świetliki dachowe w tych pomieszczeniach, gdzie jest niewiele światła dziennego. Zapewniają odpowiednią ilość światła, co pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Nowoczesne klapy dymowe są wykonane z lekkich materiałów, które nie obciążają konstrukcji dachu, ale jednocześnie są bardzo trwałe, wytrzymałe, odporne na obciążenia, korozję, a także negatywne działanie czynników atmosferycznych. Klapy można instalować w nowo budowanych obiektach, ale również możliwe jest bezproblemowe dopasowanie ich do już istniejących pasm świetlnych. Na każdym etapie eksploatacji budynku można więc zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Profesjonalny montaż i dopasowanie do potrzeb
Firmy zajmujące się instalacją klap dymowych oferują szeroki wybór rozwiązań, które można dopasować do specyfiki konkretnego budynku. Są one wykonane najczęściej z aluminiowej ramy oraz wysokiej jakości poliwęglanu, który sprawdza się nawet w trudnych warunkach. Jeśli chcemy, aby klapy spełniały swoją funkcję i były bezproblemowe w użytkowaniu przez długi czas, warto korzystać z usług profesjonalnych i doświadczonych firm, które realizują zamówienia zgodnie z potrzebami inwestorów, z dbałością o najwyższą jakość wykonania oraz profesjonalny montaż. Inwestycja w klapy dymowe może przynieść szereg korzyści, ale wyłącznie wtedy, gdy będą to nowoczesne, funkcjonalne i solidne rozwiązania wykonane i zamontowane przez fachowców.