Bank kontra instytucja pozabankowa – wyjaśniamy różnice

Gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki, mamy możliwość uzyskania kredytu lub innej formy finansowania w banku. Ale nie tylko – w ostatnich latach mocno rozrósł się sektor firm pozabankowych, które również udzielają pożyczek zarówno krótkoterminowych, jak i ratalnych. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z ich usług, warto poznać różnice pomiędzy bankami a parabankami.

Choć wydawałoby się, że banki i parabanki działają na dosyć zbliżonych zasadach, istnieją pomiędzy nimi dosyć znaczące różnice. Przede wszystkim banki działają na podstawie ustawy prawo bankowe, tymczasem parabanki to w rzeczywistości prywatne firmy, których działanie regulują przepisy kodeksu cywilnego. Banki poza udzielaniem różnych form finansowania oferują również prowadzenie rachunków bankowych, wydawanie papierów wartościowych, wydają karty płatnicze, umożliwiają nabywanie i zbywanie wierzytelności. Ich działalność jest więc dosyć szeroka.

Wygodne pożyczki w parabankach

Choć o parabankach można było w ciągu ostatnich lat usłyszeć w kontekście wielu afer finansowych, wiele z nich działa bardzo solidnie i sprawnie. Dotyczy to w szczególności firm pożyczkowych, które zajmują się przede wszystkim pożyczaniem pieniędzy i na tym zarabiają. Dobre, renomowane firmy pozabankowe mają bardzo przejrzyste i jasne przepisy, dzięki którym klienci mogą się czuć bezpiecznie. Nieco inaczej jest w przypadku tych parabanków, które umożliwiają lokowanie środków i ich pomnażanie w ramach różnego rodzaju produktów. Jeśli decydujemy się na coś takiego, musimy zdawać sobie sprawę, że parabanki nie podlegają pod Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a więc ulokowane pieniądze można w części lub w całości stracić. Dobrze jest więc zachować ostrożność i w kontakcie z parabankami stawiać na te firmy, które na polskim rynku działają od dawna i gwarantują wysoką jakość usług oraz pewność wszystkich realizowanych transakcji.

Jak szukać firm pozabankowych?

Jeśli jesteśmy zdecydowani na pożyczkę w parabanku, dobrym rozwiązaniem jest najpierw bardzo dokładnie zapoznać się z tym sektorem rynku finansowego. Na https://pozyczka-bez-zaswiadczen.pl można znaleźć sporo informacji i rzetelnych porad, dzięki którym łatwo będzie odróżnić dobre firmy od takich, które zdecydowanie lepiej jest omijać. Pożyczki w parabanku to bardzo dobre rozwiązanie, ale jedynie w sprawdzonych firmach. Dzięki nim można szybo zdobyć dodatkowe finansowanie, nie trzeba przechodzić skomplikowanego procesu weryfikacji ani dostarczać wielu dokumentów. Pożyczki pozabankowe są więc z roku na rok coraz bardziej popularne wśród klientów, którzy z różnych względów nie chcą sięgać po finansowanie bankowe. Co więcej, wiele firm działa całkowicie online, a więc nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby otrzymać dodatkową gotówkę. Bez względu jednak na to, czy korzystamy z oferty banków, czy instytucji pozabankowych, zawsze przed złożeniem wniosku o kredyt trzeba się upewnić, czy faktycznie będziemy w stanie regulować wszystkie zobowiązania w terminie. Opóźnienia czy brak płatności zawsze bowiem powodują problemy, bez względu na to, gdzie de facto pieniądze pożyczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com