Kariera dyrektora finansowego. Obowiązki, uprawnienia, kompetencje, czyli czym zajmuje się dyrektor ds. finansowych

[Artykuł sponsorowany]

Dyrektor finansowy jest, bez wątpienia jedną, z najważniejszych osób w firmie. Aby móc myśleć o pracy na tym stanowisku, należy posiadać odpowiednie doświadczenie w branży finansowej, a także kompetencje i wiedzę potwierdzone certyfikatami i dyplomami. Czym dokładnie zajmuje się dyrektor finansowy, jaka jest najpopularniejsza ścieżka kariery na to stanowisko i co pozwala wyróżnić się spośród tłumu innych kandydatów?

Czym zajmuje się dyrektor ds. finansowych?

Dyrektorzy finansowi są odpowiedzialni za kształtowanie polityki finansowej firmy. Zadaniem osób na tym stanowisku jest kontrolowanie rzeczywistych wyników ekonomicznych przedsiębiorstwa, koordynacja i nadzór systemu sprawozdawczości finansowej, nadzór nad przygotowaniem rocznego budżetu i planów wieloletnich (oraz ich realizacji), zarządzanie zespołami czy opracowywanie analiz. Najczęściej to też dyrektorzy ds. finansowych oceniają ryzyko poszczególnych inwestycji czy kontrolują stopień zagrożenia kapitału. Odpowiadają również za płynność finansową przedsiębiorstwa. Pełnią też funkcję nieco bardziej reprezentacyjną – współpracują z audytorami, bankami, inwestorami, firmami ubezpieczeniowymi czy organami podatkowymi.

Ścieżka kariery dyrektora finansowego

Osoby, które marzą o posadzie dyrektora ds. finansowych, mogą rozpocząć swoją karierę np. w audycie – najlepiej w jednej z firm z tzw. BIG4 (KPMG, PWC, Ernst&Young, Deloitte). Zdarza się, że już praca w audycie pozwala  ubiegać się o stanowisko dyrektorskie. Znacznie częściej jednak, audytorzy z ambicjami, decydują się po jakimś czasie na przejście do działu controllingu finansowego. To właśnie dzięki pracy jako kontroler finansowy mają największe szanse starać się po kolejnych kilku latach o posadę dyrektora ds. finansowych. Alternatywą może być kariera w działach planowania biznesowego. Warto przy tym pamiętać, że najczęściej dyrektorami finansowymi zostają osoby, które mają ponad 10 lat doświadczenia zawodowego w branży finansowej, a ponadto zajmowały w przeszłości stanowiska managerskie. Należy podkreślić, że często to właśnie umiejętności managerskie decydują o tym, czy dana osoba otrzyma wymarzoną posadę dyrektorską. Wszyscy, którzy chcą w przyszłości pracować na stanowisku dyrektora ds. finansowych, powinni rozważyć m.in. studia MBA. Program kierowany jest  do managerów i kadry zarządzającej. Słuchacze mogą nie tylko usystematyzować swoją wiedzę na temat zarządzania i wzbogacić ją, ale także m.in. stworzyć lub rozwinąć sieć swoich kontaktów biznesowych czy zyskać cenne know-how, wymieniając się doświadczeniami z innymi managerami. Studia MBA ma w swojej ofercie m.in. Wyższa Szkoła Bankowa – więcej o programach prowadzonych w poszczególnych miastach można dowiedzieć się ze strony https://www.studiamba.wsb.pl/oferta.

Doświadczenie zawodowe to nie wszystko

Warto jednocześnie pamiętać, że dyrektorzy finansowi powinni mieć nie tylko odpowiednie doświadczenie zawodowe, ale również kompetencje. Oprócz tych z zakresu zarządzania, przyszły dyrektor powinien także wyróżniać się dużą wiedzą z zakresu rachunkowości czy prawa podatkowego. Dobrze, jeśli potwierdzają to zdobyte przez niego certyfikaty czy licencje (takie jak m.in. ACCA).

Należy mieć jednak przede wszystkim na uwadze, że na stanowisko dyrektora finansowego można pracować nawet kilkanaście lat. Ostatecznie nawet najlepsze wykształcenie i bogate doświadczenie zawodowe może nie wystarczyć, jeśli kandydat nie będzie posiadał umiejętności managerskich.

Polecamy:
Przystawki i osłony do szlifierek kątowych
Zamów automaty vendingowe do swojej firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com