Jeśli się bawić – to w gronie przyjaciół! O potrzebie celebracji w naszym życiu.

Migocące światła są doskonałą metaforą radości. Radość nie jest stała. Przychodzi do nas w chwilach – często zwykłych chwilach. Radosne życie składa się z radosnych chwil z wdziękiem połączonych zaufaniem, wdzięcznością, inspiracją i wiarą.

Od zarania cywilizacji człowiek przywiązuje dużą wagę do upamiętniania specjalnych okazji. Widzimy to w pogańskich rytuałach prowadzonych przez naszych plemiennych przodków podczas inicjacji, obchodów starożytnych Egipcjan podczas rocznych zbiorów, skomplikowanych ceremonii koronacyjnych w średniowieczu oraz makabrycznych aktów ofiarowania ludzi przez Majów.

Niekończąca się lista obrzędów, rytuałów i uroczystości, w których uczestniczą ludzie na naszej planecie, jest prawie nieskończona i niezwykle różnorodna. Rytuały upamiętniające mogą być tak zwyczajnie, jak pozwolenie sobie na dzień w spa po osiągnięciu czegoś trudnego w pracy, po w pełni zorganizowaną zabawę weselną w ramach której chcemy podzielić się szczęściem z bliskimi.

Na całym świecie imprezy specjalne i uroczystości, takie jak wesela, są nawet prowadzone z wielkim entuzjazmem. Rynek zaproszeń, zapisywania dat i innych rodzajów przypomnień o uroczystościach jest niezwykle popularny. W rzeczywistości istnieje wszechobecny przemysł jeślo chodzi o obchody praktycznie wszystkich świąt głównego nurtu, takich jak Boże Narodzenie, Walentynki i Nowy Rok.

Każda kultura, naród i tradycja wypracowały własne, unikalne sposoby honorowania specjalnych okazji. Ich zwyczaje i tradycje są bezpośrednim wynikiem ich kultury, historii, przekonań religijnych, a nawet geografii regionu, w którym żyją. Widzimy to na religijnych i kulturalnych festiwalach na całym świecie, takich jak:

  • Karnawał w Brazylii

  • Chiński Nowy Rok

  • Oktoberfest w Niemczech

  • Diwali w Indiach

Można jednak dojrzeć, że wszystkie te okazje koncentrują się na uniwersalnych ludzkich doświadczeniach, takich jak miłość, smutek, radość, szacunek, sukces i poświęcenie – właśnie dlatego są wspaniałymi okolicznościami, które warto spędzić z najbliższymi osobami czy w gronie przyjaciół.

Bez względu na to, jaki kraj odwiedzasz, zauważysz, że wszyscy cieszymy się z tych samych rzeczy, takich jak szczęśliwe związki, narodziny dziecka, zawodowe lub osobiste zwycięstwa i inne wielkie okazje jak sylwester w Krakowie hucznie obchodzony każdego roku. Podobnie, wszyscy opłakujemy te same rzeczy, takie jak utrata ukochanej osoby lub poważne porażki lub katastrofy.

Wydaje się, że jako gatunek instynktownie kierujemy się ku czci znaczących momentów w naszym życiu. Istnieją głębokie potrzeby, które skłaniają nas do świętowania. W rezultacie znaleźliśmy tak wiele wspaniałych sposobów zaspokojenia tych potrzeb i stworzenia większego znaczenia w naszym życiu.

Są jednak sceptycy, którzy postrzegają te uroczystości jako puszyste, ostentacyjne i marnotrawne. Ci praktyczni tradycjonaliści postrzegają te okazje z podejściem pełnym cynizmu, preferując zachowanie powściągliwości i życie w sposób umiarkowany i uproszczony. Nie warto być jednym z nich, bo życie jest o wiele piękniejsze gdy jest w nim miejsce na radość i to taką dzieloną z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com