Licencja na wózek widłowy – obowiązkiem pracodawcy?!

Celem szkolenia w zakresie bezpieczeństwa wózka widłowego jest określenie ryzyka związanego z obsługą wózka widłowego, zapoznanie uczestników z różnymi typami wózków oraz ich działaniami i funkcjami, przygotowanie do wizualnej kontroli maszyny przed rozpoczęciem pracy, umożliwienie uczestnikom uzyskania licencji na wózek widłowy, aby zaliczyć formalny test szkoleniowy i rzeczywistą ocenę jazdy.

Co to jest wózek widłowy?

Wózek widłowy to napędzany pojazd przemysłowy używany w magazynach, na budowach, w portach oraz w miejscach, gdzie jest dużo ciężkich materiałów, które muszą być transportowane. Ta zmotoryzowana forma jest zaprojektowana do pchania i ciągnięcia z punktu A do punktu B, podnoszenia i układania materiałów z wysokości – tego jak to wykonać bezpiecznie uczą właśnie kursy na wózki widłowe.

Najbardziej popularne rodzaje wózków widłowych są te związane z działaniem opierającym się o przeciwwa. Wózek widłowy ma wiele nazw, takich jak:

  • wózek widłowy

  • wózek paletowy

  • wózki widłowe

  • wózki jezdne

Ten typ ciężarówki jest napędzany silnikiem gazowym lub silnikiem elektrycznym. W zależności od miejsca, w którym będzie używana, firma może nabyć silnik gazowy, jeśli będzie używany na zewnątrz lub elektryczny, jeśli ciężarówka ma być użytkowana wewnątrz.

Szkolenie dotyczące bezpieczeństwa operatora

Zgodnie z wytycznymi właściciel firmy musi się upewnić, że ​​każdy operator wózka widłowego jest kompetentny i zdolny do bezpiecznego i sprawnego prowadzenia pojazdu przez wdrożenie programu bezpieczeństwa zgodnego z normami określonymi przez odpowiednie organy. Przed zatrudnieniem operatora wózka widłowego pracodawca musi się upewnić, że ​​otrzymał wystarczające szkolenie z zewnętrznego źródła lub z samej firmy – kursy dla firm są nierzadko prowadzone na bardzo preferencyjnych warunkach. To pracodawca jest odpowiedzialny i zobowiązany do zapewnienia szkolenia w zakresie certyfikacji wózków widłowych.

Wdrożenie programu szkoleniowego

Operator musi zrozumieć, że szkolenie wózka widłowego powinno odbywać się wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem przełożonego, który ma kompetencje i wiedzę, aby profesjonalnie przeprowadzić szkolenie i upewnić się, że uczestnicy otrzymali informacje w całości.

Szkolenie musi składać się z edukacji formalnej (lekcje w klasie, takie jak oglądanie / prezentacja wideo, czytanie anegdot, interakcja z trenerem jeden na jeden), rzeczywista demonstracja wózka widłowego w celu upewnienia się, że ​​każdy operator ma odpowiednią wiedzę na temat jego obsługi i sterowania a ostatnia to ocena, która zapewnia, że ​​każdy operator otrzymał i zrozumiał program szkolenia wózka widłowego przez sprawdzenie jego wiedzy specjalnym testem.

Treść kursu certyfikacji wózka widłowego

Stażyści otrzymują szkolenie, które dotyka wielu tematów, takich jak podstawowe elementy sterowania, cel operacji, ograniczenia, bezpieczna eksploatacja, stabilność pojazdu, kontrola pojazdu, konserwacja, tankowanie i ładowanie oraz właściwe parkowanie. Ważne jest by wybrany kurs był kompleksowy – to znaczy, obejmował wszystkie te zagadnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com