Jak zrobić research konkurencji

Informacje dotyczące rozwoju, planowanych inwestycji są zawsze pilnie strzeżoną tajemnicą firmy, takie informacje nie mają prawa wydostać się na światło dzienne. Jak na ironię, jednym z aspektów prowadzenia firmy jest właśnie podglądanie konkurencji. Aby jednak nie narazić się niepotrzebnie, należy poznać legalne sposoby na zdobywania informacji.

Wizytówka w sieci

Na stronach inernetowych oraz profilach na platformach społecznościowych można znaleźć wiele danych na temat firm i ich polityki. Twitter obecnie służy jako jedno z najwiarygodniejszych źródeł informacji, a pojawiające się wpisy na profilach developerów czy finansistów mają wpływ na rynek. Szczególnie widoczne jest to w przypadku kryptowalut.

Obserwowanie profilów i zdobywanie informacji

Obserwując profil przedsiębiorców można wychwycić niuanse, które nakierują nas na potencjalne plany rozwoju konkretnego przedsiębiorstwa. Na stronach internetowych konkurencji, można zebrać takie informacje jak:

 • ceny;
 • grupy odbiorców;
 • struktura firmy;
 • wartości;
 • rodzaje płatności;
 • czas dostawy towaru.

Wszystko zależy od profilu naszej działalności oraz branży. Wiele stron i sklepów internetowych oferuje możliwość rozmowy na czacie. Można i ten aspekt umiejętnie wykorzystać. Warto zwrócić też uwagę na oficjalne konta na portalach sprzedażowych. Wiele firm oprócz sklepu internetowego działa też na:

 • Allegro;
 • OLX;
 • E-Bay.

Im większe miasto tym większe możliwości, a zarazem większa konkurencja

Za pośrednictwem platform handlowych oraz portali społecznościowych istnieje możliwość dystrybucji towaru na cały kraj i nie tylko. Wiąże się to jednak z pewną standaryzacją usług. Jeśli chcemy być konkurencyjni, nasze świadczenia nie mogą odbiegać od tych, które dostępne są w większych miastach takich jak Kraków czy Łódź.

Bliżej konkurencji

Dużo przedsiębiorców, na pewnym etapie, planuje przeprowadzkę albo otwarcie nowego oddziału. Jest to sposób na zdobycie nowych klientów, poza obszarem dotychczasowego działania. Takie przenosiny powinna poprzedzać analiza konkurencji w danym regionie. Zanim zaczniemy prężnie działać, dobrze jest zrobić research będąc już na miejscu, a zamiast wynajmować lokal i inwestować w jego urządzanie lepiej jest zdecydować się na biura serwisowe. W ten sposób zaoszczędzimy czas jak i pieniądze, które należałoby wydać na urządzenie pomieszczenia.

Biura serwisowe w Krakowie dostępna na http://cityspace.pl/nasze-lokalizacje/krakow/.

Analiza cały czas na bieżąco

Jednorazowa analiza konkurencji wcale nie wyczerpuje tematu. Zarówno w przypadku otwarcia nowego biura jak i dotychczasowej działalności trzeba na bieżąco śledzić konkurencję i uzupełniać dane. Umożliwi to wprowadzanie rozwiązań dających pozytywne efekty dla firmy i pozwoli uniknąć wielu sytuacji kryzysowych. Z kolei zaoszczędzony czas zawsze można przeznaczyć na poszukiwanie innych rozwiązań, czy analizę tych, które się nie powiodły.

Źródła:

 1. http://www.solutio.com.pl/jak-zostac-freelancerem – “Jak zostać freelancerem?” stan z 2018-10-26.
 2. http://www.trinet.com.pl/kiedy-warto-wybrac-biuro-coworkingowe – “Kiedy warto wybrać biuro coworkingowe?” stan z 2018-10-09.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com