Jak znaleźć księgę wieczystą online?

Zainteresowanie księgami wieczystymi znacząco wzrosło w ostatnim czasie. Z pewnością duży wpływ na ten stan miał fakt, że są one obecnie dostępne online. Możesz poszukiwać księgi wybranej nieruchomości w sieci, a następnie zapoznać się z jej treścią. Jest to świetny sposób, by sprawdzić stan prawny i finansowy interesującego Cię lokalu. Tym bardziej że w księgach wieczystych zawarty jest szereg istotnych informacji dotyczących stanu nieruchomości, w tym także związanych z nią obciążeń hipotecznych. Poniżej rozwijamy temat ksiąg wieczystych online – podpowiadamy jak należy posługiwać się rejestrami w sieci oraz jakich informacji możesz się z nich spodziewać.

Księgi wieczyste – rejestr online i jego przeszukiwanie

Księgi wieczyste są tworzone dla niemal każdej nieruchomości jaka funkcjonuje na terenie naszego kraju. Ewidencjonują stan między innymi: mieszkań, domów rodzinnych, gruntów oraz działek pod zabudowę. Są one rejestrem pozwalającym na dokładne ustalenie stanu prawnego danego lokalu, nieruchomości lub gruntu. Prowadzeniem ksiąg wieczystych zajmują się sądy rejonowe i ich dedykowane do tego zadania oddziały.

Księgi wieczyste są jawne, czyli każdy może mieć wgląd do ich treści. Warto zapoznać się z nimi, jeśli jesteś kupcem zainteresowanym nabyciem nowego lokum. Wówczas, wgląd do księgi wieczystej powinien dać Ci klarowny obraz sytuacji danego lokalu. Dowiesz się czy jest on obciążony zobowiązaniami (także tymi, które ich obecny właściciel próbuje ukryć).

W trakcie przygotowań do zakupu lokalu warto ustalić i potwierdzić nawet tak podstawowe dane jak: zgodność adresu i powierzchni danej działki/nieruchomości z informacjami otrzymanymi od sprzedawcy. W przypadku działek rolnych warto też zwrócić uwagę na kwestie spadkowe, które często nie są jeszcze w pełni uregulowane, a które mogą być zarzewiem sporu w przyszłości.

Informacje w księgach wieczystych

Księgi wieczyste mają bardzo ujednoliconą strukturę, określoną przez odgórne przepisy. Każda księga składa się z takiej samej liczby działów, których temat i zawartość są we wszystkich przypadkach podobne. Dział pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz prawa własnościowe. Dział drugi dotyczy wpisów o własności lub użytkowaniu wieczystym. Dział trzeci poświęcony jest wpisom ograniczającym prawo rzeczowe. Dział ostatni, czwarty, to wpisy dotyczące hipotek.

By skorzystać z księgi wieczystej, konieczne jest dysponowanie jej numerem. Możesz go namierzyć na podstawie samego adresu bądź też posiadając numer ewidencyjny działki. Po uzyskaniu numeru księgi będziesz mógł zapoznać się z jej treścią. Sama obsługa wyszukiwarki ksiąg wieczystych jest bardzo prosta i łatwa. Obsługuje ona bazę danych, w której znajduje się więcej niż 20 milionów ksiąg wieczystych. Oczywiście, przeglądanie samej bazy danych jest bezpłatne i nie wymaga specjalnych form zabezpieczeń.

Polecamy:
Serwis i wypożyczalnia kserokopiarek – dlaczego warto skorzystać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com