Czy klimatyzator może zastąpić osuszacz w usuwaniu wilgoci na basenie?

Osuszacze basenowe i klimatyzatory nie są sobie równe. Kryte baseny charakteryzują się zmiennymi i wymaganiami klimatycznymi, jak żaden inny typ budynku komercyjnego lub przestrzeni. Klimatyzatory są nieodpowiednie dla wskaźników usuwania wilgoci i efektywności energetycznej potrzebnej do zarządzania tym miejscem.

Jakie są różnice między klimatyzatorami a osuszaczami?

Duża różnica między klimatyzatorami a osuszaczami polega na tym, że klimatyzatory są zaprojektowane do chłodzenia powietrza, a produktem ubocznym tego chłodzenia jest osuszanie. Osuszacze basenowe są jednak przeznaczone do usuwania wilgoci z powietrza (osuszania), a produktem ubocznym tego procesu jest chłodzenie powietrza. Poza tym osuszacz stara się również utrzymać określoną wilgotność względną i temperaturę, więc nie zawsze chce chłodzić powietrze – ale zawsze musi usuwać wilgoć.

W większości pomieszczeń komercyjnych i mieszkalnych priorytetem jest po prostu schłodzenie powietrza i kontrola temperatury, dlatego w domach, szkołach i biurach zwykle instaluje się klimatyzatory. Kryte baseny nie są jednak nawet w najmniejszym stopniu zbliżone do typowego pomieszczenia. Podstawowym celem tutaj jest usuwanie wilgoci. Dlatego też jednostka osuszająca basen jest oczywistym wyborem.

Instalacja czegokolwiek poza odpowiednio dobranym osuszaczem krytego basenu jest na dłuższą metę kosztownym błędem. Nie daj się przekonać, że klimatyzatory są w stanie obsłużyć kryty basen… bo nie do tego są przeznaczone. Zwykle jedynym powodem, dla którego jednostki klimatyzacji są umieszczane na basenach, są krótkoterminowe oszczędności kosztów podczas procesu.

Odzyskiwanie energii

Istnieją inne korzyści związane z używaniem osuszacza basenowego nad klimatyzatorem podczas projektowania systemu. Najważniejsze korzyści dotyczą efektywności energetycznej i oszczędności kosztów. Osuszacze posiadają wężownice podgrzewające. Wężownice te umożliwiają systemowi odzyskanie energii (ciepła), która została usunięta, gdy powietrze przeszło przez wężownicę parownika. To odzyskane ciepło może być oddane z powrotem do basenu jako ciepło, a nawet do systemu cyrkulacji basenu, aby pomóc ogrzać sam basen. Po co wyrzucać tę cenną energię? Osuszacz odzyska ją i wykorzysta do zwiększenia efektywności energetycznej.

Wężownice podgrzewające nie tylko oddają energię jawną, która została usunięta z powietrza przez wężownicę parownika, ale także zamieniają energię utajoną na energię jawną, dzięki czemu można ją dodać, gdy potrzebne jest ciepło.

Omówimy jeszcze jeden powód, dla którego klimatyzatory nie są przeznaczone do basenów krytych. Ustaliliśmy już, że klimatyzatory są przeznaczone do chłodzenia powietrza, a osuszacze basenowe do usuwania wilgoci. Usuwanie wilgoci w stale odparowującym zbiorniku wodnym jest o wiele ważniejsze niż tylko chłodzenie powietrza. Po drugie, klimatyzatory nie mają wężownic do podgrzewania ani podgrzewania wstępnego, dlatego nie można ich porównywać z osuszaczami, jeśli chodzi o odzyskiwanie energii i wydajność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com