Jak zmienić pracę?

Zmiana miejsca zatrudnienia zawsze budzi wiele emocji i niepokoju. Z jednej strony szukamy lepiej płatnej pracy, z drugiej strony często nie wiemy, jak właściwie podejść do tematu i zacząć szukać nowej posady. Oto praktyczne porady, jak zmienić pracę na inną bez większych rozterek i kłopotów.

Kiedy szukać nowej pracy?

Większość rozpoczyna poszukiwania nowej pracy, zanim jeszcze złoży wypowiedzenie w poprzednim zakładzie, jednak są i tacy, którzy od razu rzucają się na głęboką wodę. I jedno, i drugie rozwiązanie ma swoje zalety, lecz jednocześnie nie jest wolne od wad. Otóż poszukiwania nowej pracy, jednocześnie mając pewne miejsce zatrudnienia, są o wiele bezpieczniejsze. Jeśli nie znajdziemy odpowiedniej posady, to zawsze możemy pozostać w poprzednim zakładzie, mając zagwarantowane wynagrodzenie. Z drugiej strony, poszukiwania pracy są nieco utrudnione, gdyż rozmowy rekrutacyjne odbywają się zwykle w godzinach biznesowych, co oznacza, że aby się na nie udać, będziemy zmuszeni brać urlop. Tymczasem złożenie wypowiedzenia bez posiadania odpowiedniego zabezpieczenia w postaci nowej pracy jest bardzo ryzykowne, lecz tym samym bardzo wygodne. Dla nowego pracodawcy jesteśmy dostępni niemalże od zaraz, co ma niemałe znaczenie.

Kiedy jest dobry moment na zmianę pracy?

Nie istnieje jeden, konkretny moment, który w każdym przypadku będzie odpowiedni, by zmienić pracę. Najczęściej decydujemy się na zmianę miejsca zatrudnienia, gdy:

  • w obecnej firmie nie mamy możliwości awansu,
  • od dawna nie otrzymaliśmy podwyżki,
  • warunki pracy zmieniają się na naszą niekorzyść,
  • chcemy podejmować nowe wyzwania,
  • czujemy znaczące wypalenie zawodowe.

Czasami na zmianę pracy decydują się młode mamy, wracające na rynek po urlopie macierzyńskim, w innych przypadkach bodźcem do zmian jest rosnąca rata kredytu mieszkaniowego. Niemniej jednak powinniśmy zmieniać firmę wtedy, gdy poczujemy się na to gotowi. W przeciwnym razie trudno będzie przyzwyczaić się do nowej sytuacji, która na początku bywa bardzo problematyczna.

Jak znaleźć nową pracę krok po kroku?

Znalezienie nowej pracy, wbrew pozorom, nie jest takie proste, jak się wydaje. Nawet duże doświadczenie zawodowe i solidna wiedza merytoryczna nie dają pewności, że w krótkim czasie znajdziemy zatrudnienie. Wiele zależy tego, jakie wakaty są obecnie dostępne oraz ilu kandydatów musimy pokonać w drodze po posadę. Niemniej jednak poszukiwania pracy warto rozpocząć od:

  • odświeżenia swojego życiorysu – pomocne mogą okazać się gotowe wzory CV,
  • sprawdzenia, jak obecnie wygląda rynek- oferty pracy zmieniają się, zatem warto na bieżąco obserwować tendencje rynkowe,
  • określenia swoich oczekiwań- pozwoli to uniknąć chodzenia na spotkania rekrutacyjne do firm, których propozycje nas nie zadowalają,
  • określenia swoich możliwości- na przykład tego, w jakich godzinach możemy pracować.

Warto każdego dnia przeglądać portale ogłoszeniowe, na których znajdziemy wiele anonsów. CV wysyła się obecnie w formie elektronicznej, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Kiedy złożyć wypowiedzenie?

Jeśli znaleźliśmy nową pracę, to nie pozostaje nic innego, jak złożyć wypowiedzenie w poprzednim zakładzie. Tylko w ten sposób można formalnie zakończyć stosunek pracy. Należy pamiętać, że osoby zatrudnione na umowę o pracę obowiązują konkretne okresy wypowiedzenia. Wynoszą one:

  • 2 tygodnie- dla pracowników zatrudnionych krócej niż 6 miesięcy,
  • miesiąc- dla pracowników zatrudnionych powyżej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące- dla pracowników zatrudnionych co najmniej 3 lata.

Momentem rozpoczęcia biegu wypowiedzenia jest pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożyliśmy wypowiedzenie. W przypadku okresu wypowiedzenia trwającego 2 tygodnie ostatnim jego dniem jest zawsze sobota. Tydzień należy rozumieć jako kalendarzowy, czyli wynoszący 7 dni. Oczywiście, jest także możliwe pójście na ugodę z pracodawcą i zwolnienie pracownika z zachowania okresu wypowiedzenia. W praktyce oznacza to, że nie przysługuje mu wynagrodzenie za ten czas, jednak nie musi on też wypełniać obowiązków zawodowych. Rozwiązanie umowy za porozumieniem jest na rękę zwłaszcza osobom, które w krótkim czasie chciałyby rozpocząć nową pracę. Niemniej jednak należy pamiętać, że pracodawcy nie zawsze zgadzają się na taki układ, zwłaszcza jeśli nie mają nikogo, kto mógłby wykonywać podobne obowiązki. Podając więc kiedy możemy stawić się w nowej pracy po raz pierwszy (z pewnością takie pytanie padnie podczas rozmowy rekrutacyjnej), weźmy pod uwagę obowiązujący nas na dany moment okres wypowiedzenia.

 

Ile kosztuje sklep internetowy i od czego zależy jego cena?
Pościel hotelowa – jak wybrać odpowiednią?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com