Ile kosztuje sklep internetowy i od czego zależy jego cena?

Dokładna cena sklepu internetowego jest w największej mierze zależna od wykorzystywanych technologii, funkcjonalności i złożoności projektu. Wszystkie czynniki są bezpośrednio związane z tym, w jakim celu przedsiębiorca zakłada sklep. Kwoty będą zupełnie różne w przypadku niewielkich i rozbudowanych sklepów. Warto oszacować koszty ich założenia w przypadku wykorzystania najpopularniejszych systemów e-commerce.

Sklep internetowy na WooCommerce

System WooCommerce jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku osób chcących założyć sklep internetowy. WooCommerce stanowi dodatek do znanego i cenionego systemu zarządzania treścią WordPress. Osoby korzystające z niego mają więc dostęp do wielu przydatnych funkcji. Dostępne szablony pozwalają na dużą personalizację. Sklep WooCommerce korzysta z całych zasobów WordPressa, który jest intuicyjny, łatwy do zainstalowania i dostosowany do globalnych rozwiązań. Dodatkowym atutem systemu jest jego bezpieczeństwo. Podstawowy sklep można otworzyć inwestując niewielką liczbę pieniędzy dzięki rozbudowaniu działającej już strony WordPress. Jego kompaktowa, ale funkcjonalna wersja wiąże się z wydatkiem około 1500-1800 zł. Taka cena sklepu WooCommerce obejmuje jednorazowe zainstalowanie i skonfigurowanie sklepu opartego na szablonie premium. Konieczne jest też coroczne opłacanie domeny i hostingu (około 100-300 zł w zależności od szybkości i pojemności). Jeśli klient woli stworzyć sklep na bazie dedykowanego projektu graficznego, musi już liczyć się z wydatkiem rzędu 6000-14000 zł netto.

Sklep internetowy na PrestaShop

PrestaShop to, tak jak WooCommerce, oprogramowanie typu open source. Charakteryzuje się prostotą, łatwą instalacją i przyjaznym interfejsem. PrestaShop to system wielojęzyczny zezwalający na płatności w wybranej walucie. Ponad 2000 dostępnych szablonów umożliwia personalizację sklepu. To rozwiązanie raczej dla osób chcących założyć niewielki sklep. Koszt jego wdrożenia na bazie gotowego szablonu to wydatek rzędu 4000-9000 zł netto. Jeśli jednak klient wybiera indywidualne rozwiązanie obejmujące przygotowanie dedykowanego projektu graficznego, będzie musiał wydać około 12000-30000 zł netto.

Sklep internetowy na Magento

Magento to bardzo rozbudowany system rozwijany przez pokaźnych rozmiarów społeczność użytkowników i programistów. Sprawia to, że stanowi on jedną z najbardziej zaawansowanych platform dla e-commerce. Magento posiada system analiz, zarządzania produktami czy generowania raportów. Umożliwia też uruchomienie wersji mobilnej sklepu i obsługę systemu płatności. Platforma pozwala na skuteczne pozycjonowanie sklepu. Wymaga dobrej infrastruktury serwera, co pociąga za sobą wyższe koszty. Oprogramowanie jest dość skomplikowane i nie każdy poradzi sobie z jego obsługą. Poznanie go wiąże się z poświęceniem dużej ilości czasu. W wersji podstawowej – Community – jest darmowe, lecz wymaga dużych nakładów pracy specjalistów i finansowych. Duże rozwiązania e-commerce korzystają z wersji Enterprise, która pochłania około 18000 dolarów rocznie. To więc opcja przeznaczona praktycznie tylko dla bardzo dużych sklepów. Koszty związane z założeniem sklepu rozpoczynają się od około 20000 zł netto.

Podsumowanie

Chcąc założyć sklep internetowy należy uwzględnić indywidualne potrzeby danego przedsiębiorstwa. Z innych systemów będą korzystały małe, lokalne firmy, a z innych te działające na skalę globalną. Sklep warto założyć przy użyciu jednego z najbardziej znanych systemów e-commerce. Na koszt jego prowadzenia składa się praca wielu doświadczonych specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com