Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Rachunki za ogrzewanie potrafią odbić się na każdej kieszeni. Z roku na rok wzrasta cena za gaz, za prąd czy inny rodzaj materiału, który służy do ogrzewania budynków. Czy można temu w jakikolwiek sposób zaradzić? Czy istnieje możliwość znalezienia sposobu na tańsze ogrzewanie, a więc i tym samym na znalezienie sposobu na oszczędzanie? Tak, jak najbardziej tak! Doskonałą opcją do zastosowania są kotły retortowe, które na przestrzeni ostatniego czasu cieszą się bardzo dużą popularnością. Czym one są? Dlaczego ich działanie sprawia, że rachunki za ogrzewanie mogą być niższe? I co istotne, jak wybrać najlepszy kocioł dla swojego domu?

Wykorzystanie kotłów retortowych

Kotły retortowe są to urządzenia nowej generacji, w których to wykorzystuje się układ mikroprocesorowy przy podawaniu paliwa, jak również i przy jego spalaniu. Dzięki zastosowaniu kotłów retortowych, oszczędność paliwa jest naprawdę bardzo duża. Rachunki za prąd spadają nawet do 40% w porównaniu do tradycyjnych kotłów węglowych. Co więcej, poprzez automatyczne działanie, sama obsługa pieca jest dużo łatwiejsza, zapewniająca jeszcze większą wygodę i komfort jego użytkowania. 

Jak działają takie kotły retortowe? Węgiel dozowany jest do paleniska poprzez wykorzystanie podajnika ślimakowego. Tam, wykorzystując nadmuch powietrza jest spalany. To, co sprawia, że piece te są tak fenomenalne w swoim działaniu, to fakt, iż palenisko spala taką ilość paliwa, jaka jest niezbędna, by móc utrzymać w pomieszczeniach pożądaną temperaturę. W zależności od wielkości kotła, uzupełnianie podajnika odbywa się raz na 1 – 6 dni przy klasycznych piecach i raz na sezon przy wybudowaniu dodatkowo specjalnego zbiornika.

Jak dobrać kocioł retortowy do swojego domu?

W nowoczesnych domach coraz więcej klientów stawia na kotły retortowe, bowiem ich wykorzystanie gwarantuje wygodę i komfort oraz oszczędność, a więc to wszystko, na czym tylko powinno nam zależeć. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż nie każdy kocioł pasować będzie do wszystkich budynków, stąd też tak ważne i istotne jest to, aby dobrać go odpowiednio do konkretnej przestrzeni.

Wybierając taki piec dla danego budynku, należy zwrócić uwagę na kilka, bardzo istotnych elementów. Po pierwsze, najważniejsza jest moc, która uzależniona jest od wielkości pomieszczeń. Wiadomo, iż inne rozwiązanie sprawdzi się dla niskich i małych budynków, inne dla dużych przestrzeni, które są dodatkowo wysokie. Bardzo ważne jest także sterowanie w przypadku kotłów bez podajnika, a także wielkość podajnika, jeśli piec go posiada. Należy uwzględnić także samo podłączenie pieca czy zastosowanie odpowiedniej pompy. Tak naprawdę każdy element ma znaczenie, aby kotły retortowe mogły spełniać idealnie swoje zadania i być najtańszą opcją do ogrzewania budynków. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com