Jak wygląda spotkanie u doradcy zawodowego?

Podejmując decyzję o spotkaniu z doradcą zawodowym, warto dokładnie się przygotować. Szczególne znaczenie ma zadbanie o jasne określenie swoich potrzeb oraz celu zawodowego. W ten sposób doradca szybciej pomoże w ustaleniu kolejnych kroków na drodze do wybranej ścieżki kariery.

Jak przygotować się do spotkania z doradcą zawodowym?

Doradca zawodowy to profesjonalny specjalista, który pomaga w odkryciu ścieżki zawodowej, przebranżowieniu się lub po prostu znalezieniu pracy lub poszerzeniu kompetencji. Kluczem do sukcesu jest merytoryczne przygotowanie się do rozmowy z doradcą, ponieważ umożliwi to sprawniejszą pracę i szybsze odkrycie kolejnych kroków do rozwoju zawodowego. Przed wizytą u doradcy warto więc przygotować sobie:

  • listę dotychczasowych aktywności zawodowych (staże, umowy o pracę, freelancing, własna działalność gospodarcza, wolontariat) – nie ma potrzeby przynoszenia wszystkich dokumentów (poza spotkaniem z doradcą zawodowym w urzędzie pracy), tylko raczej należy stworzyć pewnego rodzaju CV, aby nie trzeba było zastanawiać się nad wszystkim w trakcie rozmowy,
  • lista posiadanych kompetencji, zarówno twardych, jak i miękkich – chodzi tutaj o znajomość języków obcych, odbyte kursy i szkolenia, a także subiektywną ocenę samego siebie,
  • opis swoich mocnych i słabych stron,
  • przygotowanie sobie celu zawodowego, na przykład znalezienie lepiej płatnej pracy, przebranżowienie się itp.

Na spotkanie z doradcą zawodowym można się umówić na stronie: www.cplwowska.pl

Jak wygląda wizyta u doradcy?

Zwykle doradca zawodowy na pierwszym spotkaniu rozmawia z klientem, a czasami także poddaje go ocenie, na przykład przy pomocy narzędzi diagnostycznych. Przykładowo dla osoby, która nie wie, co chciałaby robić i gdzie powinna pracować, doskonałym rozwiązaniem jest uzupełnienie testu 6 typów osobowości Hollanda. Taki kwestionariusz umożliwia sprawdzenie nie tylko swoich głównych cech osobowości, ale także ustalenie proponowanych zawodów dla danej osoby. Dodatkowo doradca może przeprowadzić inne standaryzowane kwestionariusze psychologiczne, a także zlecić klientowi wykonanie prostych zadań lub uzupełnienie swojego CV. Doradca zawodowy w trakcie kolejnych spotkań może uczyć klienta, w jaki sposób tworzyć CV i list motywacyjny, jak zachowywać się na rozmowie o pracę, jak się ubrać na pierwszy dzień w nowej firmie, a także na jaką dalszą edukację, kursy, szkolenia, warto się zdecydować. W trakcie spotkań z doradcą zawodowym można nie tylko nauczyć się tworzenia różnych dokumentów, ale także dowiedzieć się czegoś o sobie i zdobyć lepsze umiejętności interpersonalne. Doradcy zawodowi działają zgodnie z ideą lifelong learning, czyli uczenia się ustawicznego, zdobywania wiedzy przez całe życie. Właśnie dlatego na wizytę u doradcy może zdecydować się każdy, a nie tylko młode osoby w trakcie nauki szkolnej lub po studiach. To właśnie doradce wskaże kierunek rozwoju, wyjaśni co robić, aby się dalej rozwijać, a także pomoże w doborze najlepszego miejsca pracy, dopasowanego do osobowościowych potrzeb. Warto wiedzieć o tym, że w wielu miejscach doradztwo zawodowe jest bezpłatne, więc osoba zainteresowana nie ponosi żadnych kosztów. Obecnie spotkania z doradcą mogą się odbywać nie tylko w formie stacjonarnej, ale także zdalnej, co jest doskonałym rozwiązaniem dla zabieganych klientów.

Polecamy:
Szkoła językowa franczyza – angielski dla kilkulatków
Jak przedłużyć żywotność baterii w MacBooku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com