Trudno wyobrazić sobie przemysł bez hal magazynowych. Jednak inwestorzy stają zawsze przed kilkoma wyborami i nie wszyscy wiedzą, jak przebiega budowa tego typu obiektu. W dzisiejszym artykule przybliżamy ten proces.
Plan inwestycyjny
Na samym początku najważniejszą rolę odgrywa plan inwestycyjny, a konkretniej przeznaczenie hali magazynowej. Oczywiście – wszystkie hale magazynowe służą do magazynowania, ale to mało precyzyjna odpowiedź.
Niezwykle ważny jest rodzaj magazynowanych rzeczy oraz ich sposób magazynowania. To wielkość i ciężar towarów motywują charakter konstrukcji. Niebagatelną rolę odgrywa też wysokość regałów – strop musi być w bezpiecznej odległości. Ciężar składowanych produktów ma ogromne znaczenie, ponieważ konstrukcja musi być wystarczająco dopracowana, aby nacisk na podłogę jej nie uszkodził.
Na tym etapie trzeba też wziąć pod uwagę takie niuanse jak np. montaż suwnic i systemów przeładunkowych. Istotne jest również to, czy po hali magazynowej oraz wokół niej będą się poruszać jakieś maszyny.
Wybór technologii budowlanej
Po stworzeniu dokładnego planu inwestycyjnego należy zastanowić się nad tym, jaka technologia budowlana spełni jego potrzeby. Obecnie hale magazynowe są najczęściej wznoszone modułowo, czyli opierają się na konstrukcjach stalowych.
Hale ze stali są dość innowacyjne, jeśli chodzi o zastosowane w nich technologie. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod budowlanych, modułowa opiera się na łączeniu ze sobą prefabrykatów. Są to duże, wcześniej wyprodukowane elementy, które odpowiednio zmontowane tworzą halę. Takie rozwiązanie mogłoby być dzisiaj po prostu ciekawostką budowlaną, gdyby nie zalety, które z niego wynikają.
Technologia modułowa sprawia, że hale magazynowe powstają bardzo szybko, bo nawet w mniej niż miesiąc. Tradycyjne metody budowlane wiązały się z o wiele dłuższym czasem budowy. Konstrukcje stalowe są ponadto opłacalne ze względu na możliwości łatwej rozbudowy i ponownego wykorzystania w innej branży lub nawet w innej lokalizacji. Są to bowiem jedyne obiekty, które można zdemontować i ponownie złożyć. Wymagane jest jedynie ponowne postawienie fundamentów.
Realizacja
Realizację można podzielić na kilka etapów. W dużym uproszczeniu wszystko sprowadza się do trzech: projektu, wykonania fundamentów, wzniesienia hali. Aby budowa przebiegała sprawnie, warto jest nawiązać współpracę z firmą oferującą kompleksowe usługi. Wówczas realizacja zostanie wykonana przez jednych wykonawców.
Warto mieć na uwadze doświadczenie wykonawców. Najlepiej, by firma miała już na koncie kilka podobnych obiektów.