Jak sprawdzić poziom tuszu w drukarce?

Każdy posiadacz drukarki musi liczyć się z tym, że wydajność zamontowanych pojemników z tuszami nie jest nieograniczona. Prędzej czy później nadejdzie moment, w którym trzeba będzie wymienić tusze na nowe. Stąd też wielu użytkowników zastanawia się jak sprawdzić poziom tuszu zanim ten się skończy w najmniej oczekiwanym momencie. W tym artykule krótko rozjaśniamy tą kwestię.

Sprawdź poziom tuszu w drukarce

Regularne sprawdzanie poziomu atramentu lub tonera jest jak najbardziej rekomendowane, gdyż pozwala z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować konieczność zakupu nowych materiałów eksploatacyjnych (w postaci tuszu/tonera).

Jedną z dostępnych metod jest sprawdzanie poziomu atramentu za pomocą panelu sterowania drukarki. Nowoczesne modele drukarek mają taką informację na wbudowanym wyświetlaczu.

Alternatywnym rozwiązaniem jest sprawdzenie poziomu wykorzystania tuszu za pomocą dedykowanej aplikacji zainstalowanej na komputerze. W tym celu należy posłużyć się aplikacją od producenta drukarki. Na przykład w przypadku drukarek HP, będzie to HP Smart, HP Print and Scan Doctor lub HP Easy Printer Manager.

Jeśli nie dysponujesz odpowiednim oprogramowaniem to zawsze jeszcze zostaje manualne sprawdzenie poziomu atramentu. Można po prostu wyciągnąć pojemnik z tuszem i patrząc pod światło oszacować poziom zużycia. Metoda ta jest prosta, lecz nie zawsze się sprawdza, bo konieczne jest posiadanie przeźroczystych pojemników z tuszem. Zatem jest to metoda tylko dla tych, którzy mają tusze w przeźroczystych pojemnikach (np. zamienniku tuszu 3YM74AE w przeźroczystym pojemniku).

Wybierz odpowiednie tusze

Jeśli już uda Ci się uporać z oszacowaniem poziomu tuszy to nie pozostaje nic innego jak zakup odpowiednich tuszy oraz wymiana. W tym celu potrzebujesz wiedzieć jaką nazwę ma model Twojej drukarki oraz jaką nazwę mają tusze pasujące do Twojej drukarki. Z reguły tego typu informacje bez trudu powinieneś znaleźć na obudowie drukarki. Przykładowe oznaczenia tuszy w przypadku drukarek HP to np. 3YM61AE.

Źródło zdjęcia:

junpiiiiiiiiiii / Shutterstock.com

 

Jak przedłużyć żywotność baterii w MacBooku?

One Comment on “Jak sprawdzić poziom tuszu w drukarce?”

  1. Drukarka sama informuje o tym, a przynajmniej Epson XP-4200 którą posiadam to mówi. Co ciekawe, pomimo że stosujemy w niej zamienniki. Może to kwestia drukarki a może dobrego tuszu – nie wiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com