Wilgoć w pokoju – jakiego rodzaju osuszacza potrzebujesz?

Wilgotne pomieszczenia są prawdziwą zmorą ich użytkowników. Często niestety nie mamy wpływu na zlikwidowanie przyczyn, możemy jedynie radzić sobie z istniejącą już wilgocią. Warto jednak zadbać o to, by rozwiązań zacząć szukać jak najszybciej. Nadmierna wilgoć może bowiem doprowadzić do poważnych problemów, przede wszystkim zdrowotnych.

Wilgoć we wnętrzach osadza się przede wszystkim na ścianach i sufitach, stając się doskonałym środowiskiem dla rozwoju pleśni i grzybów. Bardzo często są to miejsca gdzieś za meblami, których na pierwszy rzut oka nie widać ani początkowo nie czuć rozwijających się grzybów czy innych mikroorganizmów. Nawet, jeśli ich jednak nie widzimy, mogą być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Pleśń i grzyby powodują przede wszystkim dolegliwości ze strony układu oddechowego, częste infekcje, przeziębienia i poważniejsze choroby. Istnienie wilgoci w pomieszczeniu zwiastuje charakterystyczny zapach stęchlizny, a także drobne kropeczki na ścianach oraz podłoga, która po umyciu nie chce szybko wysychać. Długotrwałe przebywanie w wilgotnych pomieszczeniach jest szczególnie szkodliwe w przypadku małych dzieci, osób starszych i z obniżoną odpornością. Z wilgocią należy więc walczyć rygorystycznie i skutecznie,

Jak poradzić sobie z wilgocią?

Przyczyną wilgoci we wnętrzu może być niesprawna wentylacja, źle wykonana termomodernizacja budynku, zbyt szczelne okna w pomieszczeniu i wiele innych sytuacji. Na niektóre z nich nie mamy wpływu – nie jesteśmy przecież w stanie naprawić źle wykonanego ocieplenia budynku. Trzeba więc walczyć z wilgocią w pomieszczeniu. Przede wszystkim, bardzo ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń, co pozwoli na odpowiednią wymianę powietrza. Jeśli na ścianach mamy już grzyby czy inne wykwity, konieczne jest profesjonalne ich zwalczenie. Najczęściej trzeba skuć ściany do gołego tynku, zaimpregnować je środkiem przeciwgrzybiczym, a następnie stosować regularnie preparaty odgrzybiające. Dobrym rozwiązaniem może być również zainwestowanie w osuszacz powietrza, który przywróci wilgotność w pomieszczeniu do optymalnego poziomu.

Warto inwestować w dobre urządzenia

Bez względu na to, czy wybieramy osuszacz budowlany, czy osuszacz przeznaczony do użytku domowego, bardzo ważny jest umiejętny wybór urządzenia. Przede wszystkim, zwracajmy uwagę na produkty pochodzące od znanych i renomowanych producentów, którzy dają gwarancję wysokiej jakości i sprawności urządzeń. Zadbajmy również o to, by osuszacz był dopasowany do metrażu pomieszczenia. Zarówno zbyt mocne urządzenia, jak i zbyt słabe mogą nie być dobrym rozwiązaniem, gdyż nie zapewnią nam optymalnych warunków. Osuszacz powietrza powinien być również regularnie serwisowany i pielęgnowany, aby wszystkie jego elementy sprawnie pracowały. Bardzo ważna jest wymiana i czyszczenie filtrów, które pochłaniają powietrze. Jeśli o tym zapomnimy, urządzenia nie będą działały wydajnie, a zapchane filtry będą doskonałym środowiskiem do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com