Przyczyn zadłużenia Polaków jest naprawdę sporo a najstraszniejsze w tym wszystkim jest to, iż większość z nich przestała już swoje długi kontrolować. Tak działa mechanizm pętli kredytowej. Odpędzamy od siebie myśl o potężnych długach tak długo jak tylko jest to możliwe. Do momentu kiedy do naszych drzwi zapuka komornik. W takiej sytuacji z reguły jest już za późno. Jak zatem odpowiednio wcześniej skontrolować komu i ile pieniędzy jesteśmy dłużni?
Kontrolowanie zadłużenia
Według bazy danych ERIF BIG S.A. niestety coraz większa liczba Polaków zapada w długi. Zazwyczaj odpowiedzialne za to są zobowiązania finansowe wobec banków czyli kredyty i pożyczki. Jednak nie tylko. Sporą część zadłużenia stanowią również zobowiązania alimentacyjne oraz nieuregulowane rachunki telekomunikacyjne. Co jest przyczyną zadłużeń? W wielu sytuacjach jest nią po prostu rozrzutność . Zdarza się jednak, że w niektórych przypadkach dłużnicy nie mają większego wpływu na swoje problemy finansowe.
W jaki sposób sprawdzić czy mamy dług?
Sposobów na skontrolowanie naszej sytuacji finansowej jest kilka. Do najbardziej znanych należą:
BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej – to chyba najobszerniejszy w naszym kraju zasób informacji o klientach indywidualnych oraz przedsiębiorcach. W swoich zbiorach zawiera dane o około 140 mln rachunków klientów zarówno indywidualnych jak i firm oraz innych podmiotów. Jako polski obywatel masz prawo do wglądu do swojego raportu z BIK zupełnie za darmo, jednak tylko jeden raz na pół roku. Gwarantuje to ustawa. Z informacji zawartych w BIK możemy dowiedzieć się m.in. tego na kiedy datuje się nasze zadłużenie, jaka jest jego wysokość lub czy obecnie spłacamy jakiekolwiek kredyty.
BIG czyli Biuro Informacji Gospodarczej – według stanu na rok 2016 w Polsce nie ma tylko jednego Biura Informacji Gospodarczej a co najmniej 5:
- o ERIF Biuro Informacji Gospodarczej
- o BIG InfoMonitor
- o Krajowy Rejestr Długów BIG
- o Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG)
- o Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych (KIDT)
Każde z tych biur funkcjonuje zupełnie oddzielnie. Nie wymieniają się one informacjami między sobą, a nawet więcej – stanowią dla siebie pewnego rodzaju konkurencję. Jeśli chciałbyś zasięgnąć informacji o swoim zadłużeniu w którymś z tych biur, radzimy z zapytaniem zwrócić się do każdego, gdyż informacja o naszych długach może być zapisana tylko w jednym z nich. Zwykle firmy nie zgłaszają dłużników do wielu biur z bardzo prostej przyczyny – jest to usługa płatna.
W jaki sposób pozbyć się zadłużenia?
Zadłużenie po prostu trzeba spłacić, ale jeżeli suma rat wszystkich spłacanych kredytów I pożyczek przewyższa możliwości finansowe, warto pomyśleć nad obniżeniem kwoty miesięcznych zobowiązań. Masz już dość nieprzespanych nocy i ciągłego zadręczania się myślami o rosnących długach? Sposobów na wyjście z tej opresji jest kilka, a jednym z nich może być kredyt konsolidacyjny. Kredyty konsolidacyjne przeznaczane są na spłatę pożyczek, kredytów I kart kredytowych. Zaletą kredytu konsolidacyjnego jest jedna, niższa rata. Decydując się na konsolidację zadłużeń jest możliwość dobrania dodatkowej gotówki. Niektóre osoby skore są do skorzystania z pomocy psychologicznej lub prawnej. Na polskim rynku działają pewne stowarzyszenia, w których zadłużeni znajdują wsparcie. Jednak nierzadko taka pomoc nie jest za darmo, dlatego wielu z nas nie podejmuje nawet próby w obawie o kolejne wydane (być może bez efektu) pieniądze.