Jak porównywać kredyty gotówkowe? Na co zwrócić uwagę podczas wybierania kredytu gotówkowego?

Kredyty gotówkowe to jedne z najpopularniejszych produktów finansowych. Nie są one celowe, a zatem nie trzeba ujawniać, na co zostaną przekazane środki. Decyzja o wyborze banku, który daną usługę zrealizuje, nie powinna być jednak pochopna. Na co więc zwrócić uwagę podczas wybierania kredytu gotówkowego?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy określany jest także mianem kredytu konsumpcyjnego lub pożyczki gotówkowej. Są to środki pieniężne wypłacane przez bank w postaci gotówki lub przelewu na konto. Największą zaletą takiego kredytu jest fakt, że nie trzeba zdradzać przeznaczenia, jak ma to miejsce w przypadku kredytu samochodowego, hipotecznego czy mieszkaniowego. Jeżeli chodzi o wysokość kwoty, maksymalnie zazwyczaj wynosi około 200 tysięcy złotych. A na co zwrócić uwagę podczas wybierania kredytu gotówkowego?

Porównywanie kredytów gotówkowych

Porównywanie kredytów gotówkowych jest bardzo czasochłonne, chyba że korzysta się z takich narzędzi jak porównywarki. Wystarczy do nich wpisać podstawowe informacje, czyli kwotę pożyczki, okres kredytowania i rodzaj rat. Niektóre porównywarki mają do zaznaczenia też dodatkowe opcje, np. czy jest się klientem konkretnego banku, czy ma to być kredyt bez ubezpieczeń, zaświadczeń czy bez zgody małżonka. Podczas porównywania kredytów gotówkowych na www.pożyczki-online.pl/kredyty-gotowkowe/, dostępna jest także opcja obniżająca koszty zobowiązania, można zaznaczyć czy ktoś jest skłonny skorzystać z innych produktów banku, by zmniejszyć oprocentowanie.

Wyniki porównywarek kredytów gotówkowych

Wyniki przedstawiają oferty konkretnych banków. Są one wyliczone na podstawie wpisanych informacji. Poza nazwą banku wyświetlane są także konkretne parametry takie jak RRSO, wysokość raty, oprocentowanie, prowizja oraz ubezpieczenie. Na te wszystkie informacje trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwania kredytu, ponieważ mają one wpływ na całkowitą kwotę do spłaty.

RRSO kredytów gotówkowych

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wskaźnik, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Zawarte są w nim bowiem nie tylko koszty odsetek, ale także dodatkowe opłaty pobierane przez bank. RRSO można bez problemu wyliczyć w kalkulatorach kredytowych, każdy bank przed podpisaniem również powinien poinformować kredytobiorcę, ile wynosi ten wskaźnik.

Raty równe czy malejące?

Wybór rat również ma znaczenie dla kosztów całościowych kredytu. Najpopularniejsze są raty równe, czyli takie, które przez cały okres spłaty wynoszą tyle samo. Zmienne są jedynie ich proporcje, ponieważ początkowo spłacana jest większa część odsetkowa, a mniejsza kapitałowa. Z czasem to się oczywiście zmienia. Raty malejące natomiast charakteryzują się wysokimi kwotami spłaty na samym początku. Najpierw jednak spłacana jest większa część kapitałowa, a potem odsetkowa. Raty malejące nie zawsze są jednak korzystne. Szczególnie podczas wyliczania zdolności kredytowej. Mogą one ją zaniżać, przez co kredytobiorca będzie miał problemy z otrzymaniem kredytu lub zostanie mu on przyznany na gorszych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com