Jak poradzić sobie z odpadami budowlanymi?  

Polska generuje ogromne ilości odpadów budowlanych – można je liczyć w milionach ton rocznie. Projektując i budując nieruchomości wszelkiej maści z większą uwagą skupioną na tej kwestii, można przyczynić się do zmniejszenia ilości potrzebnych materiałów i generowanych odpadów.

Czym są odpady budowlane i rozbiórkowe?

Kiedy budynek jest wyburzany, nieuchronnie generuje odpady. Przejdź obok miejsca rozbiórki budynku, a zobaczysz liczne stosy odpadów – połamane cegły, duże kawałki betonu, a nawet  pozostałe konstrukcje stalowe.

W dawnych czasach większość tych odpadów trafiała po prostu na składowiska. Takie podejście jest jednak nieprzychylne, między innymi dlatego, że branża budowlana chce poprawić swoją zieloną reputację i udowodnić, że może ograniczać i ponownie wykorzystywać dużą część materiałów, podobnie jak wiele innych sektorów.

Budownictwo przyjmuje bardziej zrównoważone podejście przez cały cykl życia projektu. Wraz z rosnącą tendencją do lepszego projektowania, aby zużywać mniej zasobów, firmy coraz bardziej zwracają uwagę na recykling odpadów budowlanych i jego długoterminowe korzyści.

Postępowanie z niebezpiecznymi odpadami budowlanymi

Jednak recykling i ponowne wykorzystanie odpadów budowlanych w budownictwie nie zawsze jest możliwe. Wiele z tych odpadów, choć nie wszystkie, jest sklasyfikowanych jako niebezpieczne, a sposób postępowania z nimi i utylizacji określają surowe przepisy.

Jak dążyć do zmniejszenia ilości odpadów?

Recykling odpadów budowlanych powinien być kluczową kwestią w przypadku nowych projektów budowlanych, ale musi także zająć się źródłem problemu. Odpady często zaczynają się, zanim łopata zostanie wbita w ziemię. Dzisiaj liczy się przede wszystkim projektowanie dla budownictwa pod kątem lepszej wydajności zasobów oraz rozbiórki i demontażu. Równie ważne są wydajne procesy produkcyjne, rozszerzenie życia budynków, demontaż w celu ponownego użycia i ograniczenie nadwyżek materiałów.

Jak możemy rozwiązać problem odpadów budowlanych?

Odpady będą występować zawsze – zarówno podczas budowy, jak i wyburzania, ale zachęcające jest to, że robi się dziś coraz więcej, aby minimalizować ilość wytwarzanych odpadów i lepiej sobie radzić z tymi których generowania nie da się uniknąć.

Jednym z takich rozwiązań są worki na odpady budowlane – tak zwany big bag na gruz. Warto poznać ten produkt nieco lepiej, aby móc wykorzystać jego potencjał w planowanych projektach.

Big Bag na odpady – co warto wiedzieć?

Tak zwany big bag  to nic innego jak opakowania dedykowane do tego, by możliwe było transportowanie i przechowywanie wyjątkowo ciężkich materiałów lub tych o charakterze sypkim – co idealnie wpisuje się w rodzaj odpadów budowlanych. Wśród worków big bag można znaleźć różne rodzaje – nie tylko pod względem materiałów wykonania, ale także nośności. Znajdują one szerokie zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale też górnictwie, rolnictwie, czy budownictwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com