Czy warto inwestować w fundusze inwestycyjne?

Fundusze inwestycyjne są jednym z popularniejszych produktów finansowych, ale budzą kontrowersje. Mają wady i zalety, a także są obarczone ryzykiem – jak jednak każda forma inwestowania środków. Sprawdź, czy warto się nimi zainteresować.

Czym są fundusze inwestycyjne?

Fundusz inwestycyjny to osoba prawna – można jej wpłacać określoną kwotę pieniędzy, którą ona inwestuje w wybrane instrumenty, m.in. obligacje, akcje, nieruchomości itd. Mogą to być nawet niewielkie sumy – polega on na gromadzeniu wpłat od różnych osób.

Plusy funduszy inwestycyjnych

Główną zaletą funduszy inwestycyjnych jest to, że można wypracować znacznie wyższy zysk, niż decydując się na założenie konta oszczędnościowego czy nawet lokaty. Dla wielu osób, które chcą inwestować, ale nie mają dużych środków do przeznaczenia na ten cel, zaletą jest też fakt, że można w nie inwestować nawet małe kwoty – może to być nawet 50 zł, czyli wybrany procent swoich miesięcznych dochodów. Fundusze inwestycyjne to produkt rekomendowany każdemu.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę także z pewnego ryzyka – na funduszach inwestycyjnych można zarobić, ale też stracić. Decydując się na tę metodę inwestowania, trzeba mieć tę świadomość – wiele zależy od dynamicznej koniunktury na rynku.

W które fundusze inwestycyjne warto inwestować?

Fundusze występują w wielu rodzajach i warto wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie. Otwarty będzie idealny dla tych, którzy mogą na ten cel przeznaczyć mniejszą kwotę. Jeśli z kolei możesz zrobić wyższą pierwszą wpłatę, polecamy fundusze zamknięte. To one dają stosunkowo pewny i lepszy zysk, ale zwykle są wybierane przez inwestorów, którzy dysponują większymi środkami. Co więcej, fundusze zamknięte – w przeciwieństwie do otwartych – mogą być notowane na giełdzie.

Co więcej, bez względu na wybór konkretnego funduszu, zawsze mamy zapewnione:

– wsparcie specjalistów z dużym doświadczeniem w inwestowaniu – o tym, jak spożytkować pieniądze decydują fachowcy, którzy wiedzą, jak uzyskać wyższą stopę zwrotu z inwestycji;

– efektywność inwestycji – fundusze inwestycyjne umożliwiają pozyskanie wysokiej efektywności inwestycji, znacznie korzystniejszej niż lokaty bankowe;

– dywersyfikację środków – będą one inwestowane w różne akcje spółek, obligacje, papiery wartościowe.

Fundusze inwestycyjne czy lokaty?

Wielu zwolenników mają też lokaty, ale nie oferują one już tak dużego zysku jak dawniej – są znacznie niżej oprocentowane. Największy boom już na nie minął, ale wciąż mają zwolenników – zwykle wybierają je osoby, które chcą spokojnie oszczędzać, bez ryzyka. Poza tym jest wiele rodzajów lokat do wyboru, co też jest zaletą – na przykład lokaty progresywne, dynamiczne, roczne, krótkoterminowe. Każdy znajdzie zatem odpowiednią dla siebie, zgodną z jego potrzebami oraz finansowymi możliwościami. Ponadto środki inwestowane w fundusz cechują się płynnością – można je w każdej chwili wypłacić, a zgromadzone na lokacie muszą na niej pozostać przez określony czas, jeśli nie chcemy stracić odsetek.

Oprócz tego, można zainteresować się inwestycją w kryptowaluty, takie możliwości dają nam takie giełdy jak: Crypto Genius czy Profit Maximizer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com