Filmy science fiction stają się rzeczywistością! Folia matowa LCD

Każdy z nas widział w filmach przedstawiających wizję przyszłości sceny, w których bohaterowie podczas analizy danych posługują się przeźroczystymi ekranami, szyby za pomocą jednego dotknięcia zmieniają się w ściany, a przedmioty codziennego użytku, oprócz swoich podstawowych funkcji służą do komunikacji, sprawdzania pogody czy oglądania telewizji. Folia matowa LCD sprawiła, że takie futurystyczne wizje stają się rzeczywistością, którą każdy może mieć w swoim domu i biurze.

Co to jest folia ciekłokrystaliczna?

Folia LCD to innowacyjne rozwiązanie, które pod wpływem przyłożonego do niego napięcia zmienia przejrzystość. Dzięki takiej folii w mgnieniu oka można sprawić, że transparentna dotąd szyba stanie się matowa i nieprzeźroczysta.

Jak działa folia LCD?

Folia ciekłokrystaliczna jak sama nazwa wskazuje, zbudowana jest z ciekłych kryształów, umieszczonych pomiędzy dwiema warstwami folii PET. W stanie podstawowym kryształy ułożone są chaotycznie, co sprawia, że powierzchnia folii jest mleczna i nieprzezierna. Pod wpływem energii elektrycznej kryształy ulegają uporządkowaniu, a powierzchnia staje się przeźroczysta. Innymi słowy: wyłączona folia ma postać matowego szkła, po włączeniu staje się przejrzysta. Zmiana klarowności zachodzi tak szybko, że oko ludzkie nie jest w stanie jej zarejestrować – widzi jedynie jej efekt.

Włączanie i wyłączanie folii może odbywać się na kilka różnych sposobów: poprzez przycisk zamontowany obok szyby, za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej. Wszystko zależy od upodobań i potrzeb właściciela.

Gdzie sprawdza się inteligentna folia?

Ta innowacyjna technologia znajdujesz szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz. Stanowi element nowoczesnego designu w domach jednorodzinnych, hotelach, restauracjach i sklepach. Jest też nieocenionym wsparciem w codziennym funkcjonowaniu biur.

Najczęściej rozwiązanie to stosowane jest jako folia na szyby. Pokryte nią powierzchnie będąc pod napięciem — są przeźroczyste, co powiększa optycznie pomieszczenia, zapewnia dużą ilość światła i stanowi wyraz nowoczesnego designu. Jednak kiedy sytuacja tego wymaga, napięcie zostaje odcięte i szyba przemienia się w nieprzeźroczystą, zapewniającą prywatność ścianę.

Właściwości tworzonego z pomocą folii „aktywnego szkła” sprawiają, że rozwiązanie to jest często stosowane w nowoczesnych biurach. Możliwość manipulowania przeźroczystością szklanych ścian doceniają firmy, w których operuje się wrażliwymi danymi. Jeśli na przykład w sali konferencyjnej prezentowane są informacje będące tajemnicą przedsiębiorstwa, wystarczy jeden ruch, aby ukryć je przed wzrokiem osób znajdujących się na zewnątrz pomieszczenia.

To rozwiązanie sprawdza się także podczas firmowych spotkać oraz w biurach prezesów i kierowników. Na co dzień mają oni ogląd całego biura przez szklane ściany gabinetu, ale jeśli zapragną odrobiny prywatności – wystarczy wyłączyć prąd dostarczany kryształom. Zobacz jak sprawdza się inteligentna folia w biurach: https://sonte-poland.pl/nowoczesne-biuro.html

Folia LCD sprawdza się też doskonale w apartamentach typu loft i pokojach hotelowych. Dzięki niej ściany prysznica czy drzwi do łazienki na co dzień są przeźroczyste, co nadaje wnętrzom nowoczesny wygląd i optycznie je powiększa, ale osoba korzystająca z pomieszczenia może w każdej chwili zapewnić sobie prywatność poprzez wyłączenie folii.

Folia ciekłokrystaliczna na szyby sprawia, że futurystyczne wizje przyszłości przestają być odległą mrzonką, a stają się realnym i funkcjonalnym rozwiązaniem.

 

Polecamy:
Jak odpowiednio dobrać grzejnik łazienkowy?
Balustrady ze stali nierdzewnej – zalety

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com