Google Search Console – instrukcja obsługi narzędzia dla webmasterów

Chcesz pozyskiwać więcej klientów z wyszukiwarki Google? Musisz dokładnie wiedzieć, co się dzieje z Twoją stroną w oczach Google? Czy strona jest przyjazna wyszukiwarkom, a może odwrotnie? Jaki jest faktyczny stan Twojej witryny? Czy występują problemy z indeksowaniem strony? Przygotowałem zwięzły poradnik z materiałami wideo, które prezentują przykładowe instrukcje obsługiwania narzędzia dla webmasterów. Narzędzie nazywa się GSC (Google Search Console), które jest udostępniane bezpłatnie dla każdego właściciela strony www.

Co to jest Google Search Console?

GSC – kiedyś Google Webmaster Tools. Rozbudowane narzędzie dla webmasterów udostępniane przez Google. Darmowa aplikacja informująca o rzeczywistym stanie witryny, prezentująca wykaz ewentualnych kar nałożonych na stronę przez Google, wyświetlająca niedziałające podstrony w serwisie, zawierająca darmową sprawdzarkę pozycji 999 słów kluczowych. To tylko nieliczne funkcje narzędzia Google Search Console o których warto wiedzieć.

Jak zainstalować GSC?

Istnieją różne sposoby instalacji narzędzia Google Search Console. Jednym z prostych sposobów jest wgranie pliku weryfikacyjnego Google na serwer do katalogu public_html. Alternatywnym sposobem jest instalacja narzędzia za pośrednictwem specjalnego meta tagu Google, który należy umieścić w sekcji head swojej witryny. Więcej sposobów omówiono w poniższej instrukcji.

Zobacz wideo poradnik

Instrukcja instalacji narzędzia Google Search Console.

Analityka wyszukiwania

To jeden z najważniejszych modułów GSC. Możesz podejrzeć 999 unikalnych słów kluczowych namierzonych przez Google na które widoczna jest Twoja strona. Dodatkowo zobaczysz kolumny dla każdego słowa kluczowego prezentujące wykaz kliknięć, wyświetleń, CTR oraz uśrednioną pozycję słowa kluczowego w organicznych wynikach wyszukiwania. Pierwotny widok prezentuje wykaz słów kluczowych za ostatnie 28 dni. Istnieje możliwość sprawdzenia widoczności swojej strony za ostatnie 90 dni.

Dodatkowo analityka Google Search Console umożliwia porównywanie widoczności fraz kluczowych w wyszukiwarce, np: ostatnie 28 dni w porównaniu do poprzednich 28 dni. Dzięki temu możesz mieć pogląd jakie zapytania zwiększyły swoje pozycje w Google, a jakie zapytania utraciły swoją widoczność.

Zobacz wideo poradnik

Instrukcja korzystania z analityki wyszukiwania Google Search Console.

Zobacz 5 cennych tricków GSC: https://pracabezszefa.pl/5-trickow-google-search-console.

Linki do Twojej witryny

Moduł Google Search Console przydatny, aby sprawdzić profil linków przychodzących do strony? Czy linki są dobrej jakości, a może do Twojej strony linkuje SPAM dopalony przez konkurencję? Musisz tam regularnie zaglądać, jeżeli myślisz poważnie o pozycjonowaniu swojej strony w Google i zdobywaniu klientów z Internetu. Wykaz linków przychodzących jest także przydatny, aby ściągnąć karę od Google za sztuczne kotwice manipulujące rankingiem wyszukiwarki.

Zobacz wideo poradnik

Gdzie szukać linków przychodzących do strony?

Pobierz jako Google

Opublikowałeś nową podstronę w serwisie? Czy może napisałeś nowy wpis na blogu? Pierwotnie będziesz musiał poczekać nawet kilka dni, zanim Google doda do indeksu wyszukiwarki nowy adres URL. Funkcja pobierz jako Google pozwala w kilka / kilkanaście minut zindeksować adres w organicznych wynikach wyszukiwania. Moduł jest także przydatny, gdy wykonujemy zmiany na stronie i chcielibyśmy je przeindeksować w Google.

Zobacz wideo poradnik

Jak szybko dodać adres URL do Google?

Google Search Console posiada znacznie więcej funkcjonalności. Jeżeli jesteś zainteresowany dogłębnym poznaniem tego narzędzia Google, to koniecznie zobacz kompletną wideo instrukcję GSC: https://projektmarketing.pl/google-search-console-wideo-poradnik-z-instrukcja-obslugi/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com