ERP – do czego służy oraz ile kosztuje?

Efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem to skomplikowana czynność, która wymaga między innymi analizy danych o posiadanych zasobach, by na jej podstawie podejmować decyzje. Pomocne okazują się dedykowane narzędzia i systemy, czego przykładem może być ERP. Czym jest? Do czego służy i ile kosztuje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest system ERP?

System ERP, z ang. Enterprise Resources Planning to oprogramowanie dedykowane do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, do których można zaliczyć zarówno finanse, jak i produkcję wraz z wykorzystywanymi w niej materiałami, czy zasobami ludzkimi. Składa się ono z wielu zintegrowanych ze sobą modułów, które odzwierciedlają poszczególne obszary działalności. Dzięki temu możliwa jest skuteczna wymiana informacji pomiędzy odrębnymi działami przedsiębiorstwa oraz kompleksowe zarządzanie firmą. W tym miejscu warto również wspomnieć, że systemy ERP to rozbudowane oprogramowanie, którego wykorzystanie daje ogromne możliwości. Nie ze wszystkich funkcji jednak można i warto korzystać w danej działalności. W związku z tym decydując się na wdrożenie ERP w przedsiębiorstwie warto zadbać o to, by oprogramowanie było dopasowane do jego potrzeb oraz było na tyle elastyczne, by móc je rozbudować w przyszłości. Przykładem może być oferta dostępna pod hasłem: ERP – mindbox.pl.

Do czego służy system ERP?

Oprogramowanie ERP działa w celu zwiększenia efektywności zarządzania przedsiębiorstwem, co jest możliwe dzięki właściwemu zarządzaniu posiadanymi przez nie zasobami. Optymalizacja ich wykorzystania bezpośrednio przekłada się na wzrost efektywności działania przedsiębiorstwa, a co za tym idzie zwiększenie rentowności oraz rozwój biznesu.

System ERP gromadzi, przetwarza oraz synchronizuje kompleksowe dane dotyczące istniejących w firmie procesów biznesowych. Są to informacje, które pochodzą zarówno z systemu ERP, jak i ze zintegrowanego z nim oprogramowania zewnętrznego. Takie rozwiązanie zwiększa efektywność kontroli dotychczasowych procesów, upraszcza proces decyzyjny, a także ułatwia planowanie dalszej działalności. Należy również wspomnieć, że oprogramowanie ERP wykorzystuje boty RPA, które są w stanie zautomatyzować niektóre procesy biznesowe, a co za tym idzie przyspieszyć ich realizację. Nowoczesne systemy ERP mają wbudowane również dodatkowe moduły, które odpowiadają m.in. za:

  • rachunkowość i finanse;
  • księgowość;
  • zasoby ludzkie;
  • zarządzanie łańcuchem dostaw;
  • zarządzanie projektami;
  • zarządzanie relacjami z klientami (CRM).

Korzyści wynikające z wdrożenia systemu ERP w przedsiębiorstwie

Wdrożenie oprogramowania ERP w firmie to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści. Do zalet należy przede wszystkim:

  • redukcja kosztów działalności – system ERP umożliwia zoptymalizowanie oraz uproszczenie istniejących procesów, co przekłada się bezpośrednio na ograniczenie ich kosztów. Redukcja kosztów jest możliwa także dzięki eliminacji zbędnych procesów, które wiązały się z kosztami i obciążały pracowników;
  • usprawnienie komunikacji wewnętrznej w firmie – system ERP przetwarza dane, które są dostępne dla pracowników w czasie rzeczywistym, co zdecydowanie przyspiesza komunikację między poszczególnymi działami i poprawia jej jakość;
  • wyższa jakość informacji – system w prawidłowy sposób gromadzi i przetwarza dane, które wykorzystywane są do tworzenia kompleksowych raportów umożliwiających podejmowanie optymalnych decyzji biznesowych.

Warto również zaznaczyć, że wdrożenie systemu ERP w firmie przynosi również wiele innych korzyści, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie zarówno klientów zewnętrznych, jak i partnerów biznesowych. Umożliwia również rozwój biznesu oraz uzyskanie przewagi nad konkurencją.

Ile kosztuje ERP?

Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad wdrożeniem systemu ERP w firmie często zastanawiają się nad tym, ile może to kosztować. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ dużo zależy od funkcjonalności oferowanej przez oprogramowanie. Ważna jest również ilość botów RPA wykorzystywanych przez system, o czym można przeczytać w artykule: TCO w RPA. Jak obliczyć całkowity koszt posiadania w zrobotyzowanej automatyzacji procesów? Warto również zaznaczyć, że na koszt systemu ERP należy patrzeć całościowo. Wynika to z faktu, że niska cena samego oprogramowania może wynikać z faktu, że za jego wdrożenie, czy integrację z dotychczasowymi systemami będzie trzeba dodatkowo zapłacić.

Dlaczego system ERP powinien być elastyczny?

Wspomniano już, że koszt systemu ERP uzależniony jest od jego funkcjonalności oraz, że przedsiębiorstwo nie zawsze jest w stanie wykorzystać wszystkie oferowane funkcje. W związku z tym oprogramowanie ERP powinno być jak najbardziej dopasowane do aktualnych potrzeb firmy, co pozwoli zoptymalizować koszty wynikające z jego użytkowania. Ważne jest jednak również to, by system ERP był elastyczny, co umożliwi włączenie dodatkowych funkcjonalności, czy jego rozbudowę wraz z rozwojem przedsiębiorstwa.

Wdrożenie systemu ERP w przedsiębiorstwie to inwestycja, która pozwala zoptymalizować jego działanie, a co za tym idzie rozwinąć biznes. Poniesiony w związku z nią koszt szybko się zwróci dzięki redukcji kosztów działalności oraz zwiększeniu zysków wskutek uzyskania przewagi nad konkurencją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com