Ekspozycja produktów – jak zwiększyć sprzedaż?

Właściciele sklepów borykają się obecnie z wieloma problemami, spośród których najważniejszym wydaje się wciąż niezadowalający poziom sprzedaży produktów. Jak zachęcić klientów do tego, aby kupowali więcej produktów lub te z nich, które chcielibyśmy sprzedać? Oto kilka praktycznych pomysłów, dzięki którym osiągniesz założony cel.

Jakie regały wybrać do sklepu

Wyposażenie sklepu to także odpowiednie regały, kosze na pieczywo i owoce oraz stojaki. Nowoczesne meble i regały do sklepu to niemała, lecz w pełni opłacalna inwestycja. Zapewniają klientom dobry dostęp do każdego produktu, czynią przestrzeń atrakcyjną wizualnie, a obsłudze sklepu ułatwiają pracę. Są także łatwe do utrzymania w czystości. Jak je wybrać?

Odpowiednie wyposażenie sklepu wpływa na wzrost zysków

Dobrym wyborem będzie system regałów od dobrego, cieszącego się uznaniem producenta. Wykonane z materiałów wysokiej jakości, będą trwałe i niezniszczalne. Warto szukać takich, które mają głębokie półki wyposażone w możliwość regulacji wysokości oraz gumowe cokoły zabezpieczające przed uszkodzeniem mechanicznym.

Regały sklepowe należy wybrać tak, aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię sklepu, a przy tym nie ograniczyć swobody poruszania się po nim klientów i personelu. Pod ścianami warto więc ustawić regały ścienne, natomiast wolną przestrzeń pośrodku – zapełnić regałami typu gondola i regałami promocyjnymi.

Dzięki takiemu wyposażeniu sklepu każdy produkt będzie dobrze widoczny i łatwo dostępny. Takie meble sklepowe warto uzupełnić o eleganckie, drewniane regały na pieczywo oraz regały na warzywa i owoce z systemem koszy plastikowych, drewnianych lub wiklinowych ułożonych kaskadowo. Jeśli kompozycję taką odpowiednio oświetlimy – bogactwo barw świeżych produktów zachęci klientów do zakupu.

Wpływ ułożenia produktów na ich sprzedaż

Odpowiednio zaprojektowany sklep przyniesie większe zyski

Kiedy klient wchodzi do sklepu, omiata wzrokiem regały sklepowe w poszukiwaniu swoich ulubionych produktów lub rozgląda się aby sprawdzić jaki asortyment oferuje mu sprzedawca. I już ten fakt jest godny uwagi.

Okazuje się bowiem, że znaczna większość klientów zwraca uwagę na te produkty, które znajdują się na wysokości jego wzroku, pomijając to, co leży wyżej i to, co niżej. Do bardziej szczegółowych oględzin przechodzi dopiero wtedy, gdy nie znajdzie tego, co go interesuje.

I to odkrycie warto wykorzystać, umieszczając na wysokości wzroku klienta produkty, które zamierzamy sprzedać. Staną się lepiej widoczne i to je klient zauważy w pierwszej kolejności. Jak widać, wyposażenie sklepów jest bardzo istotnym czynnikiem, które może pomóc w podniesieniu sprzedaży, a nie wymaga nakładów finansowych.

Porady jak ułożyć towar

O tym, że na wysokości wzroku warto umieścić produkty najchętniej kupowane przez klientów, już wiemy. Ale jest jeszcze kilka zasad, które mogą pomóc Ci w podniesieniu wyników sprzedażowych.

Produkty cieszące się największym zainteresowaniem należy ułożyć tuż przy wejściu do sklepu. Jeśli więc Twoi klienci w sezonie letnim często kupują węgiel do grilla, ustaw go przy wejściu, aby był dobrze widoczny. Ale to nie wszystko. W jego bliskim sąsiedztwie warto umieścić także asortyment pokrewny – jednorazowe naczynia, musztardę i ketchup, słone przekąski i napoje chłodzące. W ten sposób klienci zawsze przypomną sobie, że jeszcze czegoś im brakuje i kupią więcej.

Na półkach powinno się znajdować dużo towaru w różnorodnych cenach. Dla przykładu – jeśli klient poszukuje konkretnej marki wody mineralnej, a nie znajdzie jej, to prawdopodobnie wybierze inną, jeśli będzie miał do wyboru wiele różnych wariantów. Ale jeśli zaproponujesz mu zaledwie 2 – 3 inne rodzaje napoju, może nie wybrać żadnego z nich. Topowe marki wyeksponuj.

Odpowiednie wyposażenie sklepu wpływa na wzrost zysków

Dobra prezentacja kluczem do zwiększenia obrotów

Wyposażenie sklepu może także obejmować niezbyt jeszcze popularne, lecz bardzo interesujące akcesoria takie jak szklane lub kredowe tablice. Konieczne są także półki na prasę i słodycze sprzedawane luzem, stojaki na alkohol.

Nie wolno także zapomnieć o listwach na cenówki, uchwytach na reklamówki w rolce lub torebki papierowe czy szczypcach do produktów na wagę. Wszystkie one sprawią, że klient będzie mógł zrobić zakupy komfortowo i z większym prawdopodobieństwem wróci przy kolejnej okazji.

Dzięki tym prostym pomysłom poprawisz wyniki sprzedaży w Twoim sklepie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com