Dlaczego warto korzystać z outsourcingu HR?

Zarządzanie dokumentacją personalną, administracja wynagrodzeniami, rekrutacja pracowników oraz budowanie wizerunku firmy to zadania, które wymagają nie tylko czasu, ale także wiedzy i doświadczenia. Dlatego dziś trudno wyobrazić sobie przedsiębiorstwo, które funkcjonuje bez wsparcia specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi. To, że eksperci HR są w firmie niezbędni, wydaje się więc oczywiste. Wątpliwości może jednak budzić forma współpracy. Czy warto zainwestować w specjalistów na etacie, czy lepiej skorzystać z outsourcingu? Podpowiadamy!

Co to jest outsourcing HR?

Outsourcing polega na przekazaniu części zadań związanych z działalnością przedsiębiorstwa firmie zewnętrznej. W przypadku usług HR chodzi przede wszystkim o: administrowanie wynagrodzeniami, zarządzanie dokumentacją personalną, planowanie kampanii rekrutacyjnych i nadzorowanie procesu zatrudnienia nowych osób. Na rynku można jednak znaleźć firmy oferujące jeszcze szersze usługi HR, do których można zaliczyć także: Executive Search, czyli rekrutację kadry zarządzającej, Employer Branding, outplacement, ocenę 360 stopni czy business coaching.

Outsourcing HR – zalety

Powierzając zarządzanie zasobami ludzkimi wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej, możesz liczyć na to, że wszystkie obowiązki związane z administrowaniem wynagrodzeniami czy zarządzaniem dokumentacją pracowników zostaną wykonane w terminie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Podejmując współpracę z zewnętrzną firmą, nie musisz studiować nowych zmian w przepisach, żeby popranie naliczyć pracownikom wynagrodzenia (co bywa zadaniem trudnym i kłopotliwym, zwłaszcza dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia z językiem urzędowym). Decydując się na powierzenie zadań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi firmie outsourcingowej, możesz sporo zaoszczędzić. W jaki sposób?

Współpraca z firmą zewnętrzną zazwyczaj jest tańsza niż zatrudnienie specjalisty ds. HR na etacie. Nie musisz ponosić kosztów szkolenia pracowników oraz wyposażenia stanowisk pracy. Możesz za to skorzystać z wiedzy najlepszych fachowców. Dzięki temu przeprowadzane rekrutacje będą szybsze i skuteczniejsze. Korzystanie z profesjonalnego wsparcia z zewnątrz minimalizuje ryzyko zatrudnienia niewłaściwych osób, co jest szczególnie istotne w przypadku stanowisk specjalistycznych i kierowniczych.

Czy każda firma potrzebuje własnego działu HR?

Nie ulega wątpliwości, że rekrutacja pracowników oraz zarządzenie dokumentacją personalną są konieczne do funkcjonowania przedsiębiorstwa. Nie zawsze jednak zadania te muszą być realizowane przez wewnętrzny dział HR. Alternatywą dla HR-owców na etacie jest outsourcing. Na to rozwiązanie decydują się przede wszystkim firmy z sektora MŚP, dla których zatrudnienie i utrzymanie specjalistów ds. HR byłoby zbyt dużym obciążeniem finansowym. Ale nie tylko! Badania pokazują, że także większe firmy i korporacje o zasięgu międzynarodowym korzystają z usług firm zewnętrznych, które wspierają wewnętrzne działy HR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com