Baza danych o klientach – zarówno korzystających z ofert lub usług przedsiębiorstwa, jak i potencjalnych – to niezbędnik każdej firmy. Wiedza o tym, jakie są preferencje konsumenta w zakresie procesu zakupowego czy formy komunikacji może pomóc w personalizacji oferty. To właśnie dlatego, tak ważne jest prowadzenie bazy danych i sukcesywna jej rozbudowa. Jak wykorzystać informacje w niej zawarte?
1. Utrzymanie klienta
Utrzymanie klienta zwłaszcza po finalizacji transakcji jest – z punktu widzenia biznesowego – znacznie tańsze od pozyskania nowego. Wielu przedsiębiorców zapomina o tej zasadzie, nie próbując zatrzymać konsumenta po zakończeniu procesu sprzedażowego. Sytuacji nie ułatwia również duża konkurencyjność widoczna niemalże w każdej branży. Tym sposobem klient, nawet zadowolony z dotychczasowej współpracy, w kolejnym procesie zakupowym może skorzystać z ofert lub usług innych firm. Warto z wyprzedzeniem zapobiegać takim sytuacjom i odpowiednio wcześniej opracować dedykowaną strategię utrzymania konsumenta. Pomoże w tym oprogramowanie wspierające proces customer relationship management, w tym m.in. System CRM ESTI. Dzięki jego wdrożeniu możliwa będzie archiwizacja niezbędnych danych i informacji konsumenckich.
2. Działania UX Design
User Experience to zbiór zagadnień dotyczących doświadczeń użytkownika, wykorzystywany na etapie powstawania produktu. To subiektywne i eksperymentalne niekiedy doświadczenia zarówno pozytywne, jak i negatywne odbiorców. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest dopasowanie m.in. strony internetowej firmy. Projektując stronę www atrakcyjną dla konsumenta, warto wykorzystać informacje dotyczące aktywności użytkowników na dotychczasowej domenie, porównać najchętniej odwiedzane przez nich podstrony oraz zweryfikować czas na nich spędzony.
3. Budowa lojalności wobec marki
Dbałość o pozytywne relacje i rozpoznawalność przedsiębiorstwa to aspekty nierzadko pomijane przez właścicieli wielu firm. Tymczasem stanowią niezbędnik współczesnych organizacji, oferujących usługi czy produkty dedykowane młodej grupie odbiorców, na przykład przedstawicielom pokolenia Z. Warto nie tylko wyprzedzać trendy ale – co najważniejsze – reagować na aktualne nowinki czy wydarzenia w branży. Wskazane jest prowadzenie profili firmy w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie czy Twitterze. Wybór kanału oczywiście powinien być dopasowany do preferencji użytkowników – konkretnej grupy odbiorców. Nieco inne potrzeby w tym zakresie będą mieć osoby urodzone w latach 80., 90., inne urodzone po 2000 roku.