Kiedy przyda Ci się mowa motywacyjna? Co możesz w niej usłyszeć?

mowa motywacyjna

Każdemu z nas zdarza się taki dzień, kiedy wszystko wydaje się beznadziejne, a każdy nasz wysiłek idzie na marne. Mamy poczucie, że nie jesteśmy odpowiednio doceniani i że innym wiedzie się zdecydowanie lepiej. Właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się na współpracę z coachem i mentorem – aby uwolnić w pełni swój potencjał i możliwości. Nawet największym optymistom tego świata, którzy wydaje się, że mogliby obdzielić swoją energią jeszcze 5 innych osób, zdarza się słabszy moment. Pomocna właśnie wtedy okazuje się mowa motywacyjna. Czym jest? W jaki sposób może na nas wpłynąć? Jaki przekaz możemy w niej odnaleźć? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziecie w naszym artykule! Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

Czym jest mowa motywacyjna?

Dobra mowa motywacyjna powinna być jak kubek pysznej kawy – ma pobudzać do działania, być zastrzykiem świeżej energii. Zazwyczaj mamy problem z tym, aby samemu się zmotywować, choć wydawać by się mogło, że kogo jak kogo, ale siebie posłuchamy. Dlatego, jeżeli chcemy, aby mowa była odpowiednia dla nas, a przede wszystkim skuteczna, powinniśmy posłuchać dobrze dobranego autora takiego wykładu. Dobrze dobrany, czyli jaki? Najlepiej taki, który ma autorytet i kompetencje, aby dawać nam wskazówki. Autor musi też być osobą z charyzmą, charakterem, ambicją i siłą – tylko wtedy będzie umiał nas “poruszyć”. Żeby mowa motywacyjna przyniosła skutek musi również dotyczyć interesującej nas tematyki i obszaru życia, a sam wygłaszający powinien mieć na swoim koncie sukcesy w danej dziedzinie. Tylko wtedy będzie wiarygodny i autentyczny w swojej przemowie.

Czy jedna mowa motywacyjna może zmienić czyjeś życie?

Być może słyszeliście historie osób, które diametralnie zmieniły swoje życie po wysłuchaniu mowy motywacyjnej. Oczywiście jest to możliwe – musi jednak być spełnionych kilka warunków, które nakładając się na siebie w czasie, sprawiają, że słuchacz postanawia zerwać ze swoimi dotychczasowymi przyzwyczajeniami i w pełni wykorzystać swój potencjał.

Prawda jest jednak taka, że mowa motywacyjna skuteczna jest szczególnie w przypadku osób, które już same w sobie są ambitne, ale zmagają się w danym momencie z tak zwanym spadkiem formy. Mowa motywacyjna może pomóc im odzyskać energię, wiarę w swoje działania i naładuje pozytywnym nastawieniem. Sądzenie, że wystarczy usiąść na kanapie z chipsami, włączyć mowę na YouTubie i oczekiwać magicznych zmian w swoim życiu jest naiwne i niezbyt mądre. Wielu psychologów przyznaje, że aby motywacja zadziałała, musi mieć choć trochę gruntu, na którym może pracować. Jak to mówią – z pustego i Salomon nie naleje.

Co może przekazać Ci mowa motywacyjna?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś robił to, czego naprawdę pragniesz? W którym miejscu być się teraz znajdował? Co gdybyś odważył się ubiegać o awans, zapytać o podwyżkę, poprosić kogoś, kto Ci się podoba o numer telefonu? No właśnie. Prawda jest taka, że większość ludzi tkwi w martwym punkcie swojego życia, dlatego, że oczekuje nadejścia bajkowej wróżki chrzestnej. Musimy Cię rozczarować – niestety ona nie istnieje (chyba). Nie czekaj, żeby się o tym przekonać w wieku 80 lat. Musisz sam stać się swoją wróżką chrzestną i dawać sobie to, czego pragniesz. Jak to zrobić? Przede wszystkim musisz zrozumieć, że nie ma sensu czekanie na to aż ktoś Cię doceni i zostaniesz zauważony. W ten sposób pozwalasz na to, aby to inni ludzie i ich widzimisię decydowali o Tobie. A przecież nie masz czasu, aby sobie na to pozwolić. Mamy tylko jedno życie i prawda jest taka, że nikt z nas nie wie, kiedy się zakończy. Czy gdyby stało się to teraz, mógłbyś powiedzieć, że (przywołując słowa wieszcza) sam byłeś sobie sterem, żeglarzem i okrętem? Czas przejąć inicjatywę i samodzielnie kształtować swoją rzeczywistość – teraźniejszość i przyszłość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com