Czym są dedykowane rozwiązania IT i jakie są ich cechy?

Rzeczywistość gospodarcza determinuje rozwój organizacji, a to z kolei sprawia, że konkurujący między sobą przedsiębiorcy poszukują niestandardowych rozwiązań IT w celu udoskonalenia oraz optymalizacji procesów zachodzących w firmach. Na rynku dostępne są rozwiązania IT dla przedsiębiorstw w postaci różnego rodzaju programów. Wśród nich możemy wyróżnić gotowe produkty (oprogramowanie pudełkowe) oraz oprogramowanie dedykowane. Jakie są między nimi różnice? Jakie cechy posiadają rozwiązania dedykowane? Odpowiedzi na postawione pytania znajdziesz w artykule.

Różnice między oprogramowaniem pudełkowym a oprogramowaniem na zamówienie

Podejmując decyzję o zakupie nowego auta, mamy możliwość wyboru jego podstawowych parametrów. Niekiedy jednak okazuje się, iż producent wymarzonego przez nas samochodu nie oferuje danego modelu w interesującym nas kolorze, bądź auto nie posiada istotniej dla nas funkcjonalności. Dokonując zatem zakupu gotowego produktu, musimy liczyć się z tym, iż może on charakteryzować się niekiedy pewnymi ograniczeniami. Podobnie jest z produktami IT. 

Oferowane przez producentów gotowe oprogramowanie pudełkowe będzie przypominać zakup dostępnego od ręki auta w salonie samochodowym. Przykładem takiego produktu może być pakiet biurowy posiadający szeroki zakres funkcjonalności, który z założenia ma zaspokoić potrzeby jak największej liczby użytkowników. 

Rozwiązania dedykowane natomiast to jak zamówienie u krawca garnituru, który zostanie uszyty na miarę, bądź tuning auta, który sprawi, iż dany samochód w pełni będzie dostosowany do naszych preferencji. Możemy wybrać odpowiadające nam elementy wyposażania niedostępne w standardowej wersji, czy też wzbogacić auto o brakujące funkcjonalności jak szyberdach otwierany elektrycznie. 

Dedykowane rozwiązania IT są zatem wytwarzane od podstaw, mogą powstawać w procesie rozbudowy istniejącego w danym przedsiębiorstwie oprogramowania lub stanowić modyfikacje aktualnych rozwiązań tak, aby zaadaptować je do zmieniających się warunków w danej firmie. 

Przykładem rozwiązania IT na zamówienie może być dedykowana aplikacja mobilna. Jeżeli  myślimy o przedsiębiorcy, którego główne źródło dochodu związane jest z platformą do sprzedaży online, dedykowana aplikacja na telefon, która uwzględnia specyfikę branży, dba o user experience (zaspokaja oczekiwania użytkowników) oraz zapewnia dostęp do sklepu z każdego miejsca na świecie, niewątpliwie wesprze model biznesowy takiej osoby, zapewniając jej dodatkowy kanał sprzedaży.

Czym wyróżniają się dedykowane rozwiązania IT?

Ponieważ rozwiązania IT na zamówienie tworzone są przy ścisłej współpracy software house z klientem, posiadają one wiele zalet w stosunku do gotowych produktów dostępnych na rynku. Spośród nich możemy wskazać:

  • prostszą integrację z innymi systemami działającymi w firmie,
  • rozwiązania IT łatwiej jest uzupełnić o nowe funkcjonalności w przyszłości,
  • oprogramowanie na zamówienie jest mniej problematyczne we wdrożeniu oraz utrzymaniu,
  • teoretyczny brak ograniczeń, jeżeli chodzi o skalowalność rozwiązań IT,  
  • możliwość wprowadzanie zmian oraz modyfikacji wraz ze zmieniającymi się potrzebami firmy,  
  • możliwość nabycia praw do kodu źródłowego,
  • możliwość zdobycia przewagi konkurencyjnej.

Oczywiście jak każdy produkt, również oprogramowanie dedykowane będzie posiadać wady takie jak: wysoki koszt początkowy, możliwość wystąpienia problemów wieku dziecięcego, rozciągnięty w czasie proces budowy oraz wdrożenia. 

Trudności w wyborze między dostępnymi rozwiązaniami IT – na co zwrócić uwagę?

Na początku warto jasno określić własne potrzeby oraz zdefiniować jaki cel chcemy osiągnąć, wdrażając dane oprogramowanie w firmie. Dobrą praktyką przed wyborem rozwiązania IT będzie zadanie sobie następujących pytań:

  1. Czy w firmie istnieją już rozwiązania technologiczne, które będą wymagały integracji z nowym programem?
  2. Czy firma stale się rozwija?
  3. Czy działalność firmy w przyszłości może ulec zmianom?
  4. Czy zachodzące procesy, które chcemy optymalizować w naszej firmie, są dla niej specyficzne? [1]

Jeżeli odpowiedź na większość pytań brzmi twierdząco, skłania to do wyboru dedykowanego oprogramowania. Warto mimo wszystko rozpocząć poszukiwania od przeglądu gotowych produktów. W momencie, w którym okaże się, iż dostępne dla wszystkich oprogramowanie pudełkowe nie odpowiada w zadowalający sposób wymaganiom przedsiębiorstwa, należy wówczas rozważyć wybór oprogramowania dedykowanego dla firm.

Przypisy:

  1. Inwedo, 2020, Custom made or off-the-shelf solution. Fashion dilemma in the world of business, [dostęp 14.04.2022]

Polecamy:
Dlaczego warto zainwestować w dystrybutor wody dla firmy?
Rubbelt – wulkanizacja taśm przenośnikowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com