Czy warto założyć własny warsztat samochodowy?

Każdy, kto ma samochód przynajmniej raz był w tym miejscu. Pewnie wielu z kierowców ma różne wrażenia z tych wizyt ale nie ulega wątpliwości, że są one często nieuniknione. Warsztat mechaniczny to wbrew obiegowym opiniom nie jest miejsce, gdzie mało rozgarnięci mężczyźni prowadzą nie do końca rzetelną działalność. Bycie mechanikiem to coś wiele bardziej poważnego i tylko najlepsi będą mogli utrzymać się na rynku.

Charakterystyka rynku

Zgodnie ze wszystkimi badaniami w Polsce stale rośnie liczba samochodów. Według ostatnich wyliczeń na 1000 mieszkańców przypada już 650 pojazdów. Tendencja ta, jest oczywistym przyczynkiem to wzrastania zapotrzebowania na usługi związane z naprawą a także ogólnymi przeglądami samochodów.

Polski rynek samochodowy choć wciąż jest wyjątkowo chłonny to jego struktura nie należy do wyjątkowo ekskluzywnych. Większość poruszających się po drogach Polski samochodów to pojazdy już używane, które nierzadko mają więcej niż 10 lat. Dzieje się tak między innymi z powodu otwarcia się Polski na import samochodów z krajów Unii. Z tego samego powodu największą popularnością cieszą wśród Polaków samochody pochodzące zza zachodniej granicy. Niemieckie marki są najczęściej spotykane na polskich drogach i ulicach. Co za tym idzie, z jednej strony tworzy to spory rynek potrzeb na usługi mechaniczne do samochodów niemieckich i jednocześnie tworzy dość duże nisze dla mechaników specjalizujących się w nie tak powszechnych markach.

Rynek warsztatów samochodowych jest jednym z dynamiczniej rozwijających się w sektorze usług. Powoduje to nie tylko coraz większa konkurencję pomiędzy kolejnymi mechanikami, ale także skutkuje pojawianiem się elementów, które psują rynek i tym samym często wystawiają zła opinie całemu środowisku.

Warsztat mechaniczny. Formalności

Osoba, które chce otworzyć warsztat mechaniczny nie musi mieć ukończonego żadnego specjalistycznego kursu ani tytułować się ukończonymi studiami. Brak jest też wymogu uzyskania jakiegokolwiek pozwolenia czy licencji. Co do zasady można wręcz przyjąć, że poza standardową rejestracja działalności gospodarczej nie trzeba wykonać żadnych dodatkowych ruchów by móc naprawiać samochody w ramach własnej działalności gospodarczej. Teoretycznie można wręcz przyjąć, że działalność tą można wykonywać w przysłowiowej szopie.
Zarówno mechanik, jak i wszyscy inni przedsiębiorcy w celu rejestracji swojej działalności musi udać się do urzędu miasta lub gminy.

Należy mieć ze sobą dowód osobisty oraz wypełniony wniosek CEIDG. W celu jego wypełnienia konieczne jest wskazanie takich danych, jak;
– imię i nazwisko,
– adres zamieszkania,
– adres prowadzenia działalności,
– numer NIP (o ile został już nadany)
– numer PESEL,
– oryginalną nazwę firmy),
– datę od której będzie prowadzona działalność,
– wskazanie rodzaju działalności zgodnie z Polską klasyfikacji kodów PKD 2007 (www. stat. gov. pl/klasyfikacje)
– wskazanie wybranej formy opodatkowania,
– wskazanie adresu właściwego Urzędu Skarbowego,
– określenie o formie przechowywania dokumentów rachunkowych.

Po złożeniu wniosku Urząd miasta lub gminy, przesyła nasze dane do CEIDG, która dokonuje rejestracji naszej działalności gospodarczej oraz przesyła informację do Urzędu Skarbowego oraz ZUS o założonej przez nas działalności gospodarczej.

Warsztat mechaniczny czyli inwestycja

Choć prowadzenie działalności gospodarczej w postaci warsztatu mechanicznego nie wymaga spełnienia większych wymogów formalnych, to w celu osiągania zysku konieczne są odpowiednie inwestycje. Odpowiednie wyposażenie warsztatu, jego właściwe ulokowanie oraz odpowiednia reklama wymagają sporych nakładów finansowych. Właściwe narzędzia, podnośniki oraz odpowiedni budżet na zakup części niezbędnych do naprawy samochodów to tylko część wydatków związanych z rozpoczęciem pracy we własnym warsztacie samochodowym. Co niezwykle istotne, warsztat samochodowy wymaga stałego rozwoju. Tak, jak umiejętności samego mechanika. Rozwój motoryzacji pociąga za sobą konieczność zdobywania wiedzy w zakresie nowych technologii.

Kierowcy samochodów zastanawiają się często czy naprawiać samochody w ASO czy u prywatnego mechanika. Wybór zawsze jest uzależniony od dochodów, bo jak mówi stare dobre przysłowie: “Pamiętaj rozchodzie byś z przychodem żył w zgodzie”.

One Comment on “Czy warto założyć własny warsztat samochodowy?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com