Polski rynek części samochodowych

Awaria auta to źródło sporych problemów. Może poważnie zdezorganizować codzienne życie. W przypadku samochodu należącego do firmy jest również często przyczyną konkretnych strat. Popsuty samochód trzeba oczywiście naprawić – w tym celu zazwyczaj konieczny jest zakup odpowiednich części zamiennych.

Na szczęście znalezienie tego typu produktów nie stanowi większego problemu. Na rynku funkcjonuje wiele punktów, które oferują sprzedaż części zamiennych i akcesoriów do samochodów. Ich oferty różnią się bardzo często pod względem ceny, nie ulega jednak wątpliwości, że samo znalezienie części zazwyczaj nie jest związane z poważnymi trudnościami. Nie ma się co temu dziwić, ponieważ Polska należy do liderów w Europie pod względem produkcji oraz sprzedaży tego typu części.

Polska liderem samochodowych części zamiennych

W Polsce istnieje duży rynek detaliczny części zamiennych oraz akcesoriów, jest on jednak bardzo rozdrobniony. Produkty tego typu są dostępne w ofertach specjalistycznych sklepów, ale także warsztatach. Co więcej bardzo wiele części zamiennych ma szereg różnych zamienników. Większość warsztatów, które zajmują się naprawą aut oferuje również sprzedaż części zamiennych. Jednak także sklepy oraz hurtownie, które maja w swoim asortymencie części zamienne nie mogą narzekać na brak zainteresowania za strony indywidualnych klientów.

Takie zainteresowanie ma kilka różnych przyczyn. Indywidualni klienci decydują się na zakup różnych podzespołów we własnym zakresie, ponieważ część osób wybiera samodzielne majsterkowanie przy samochodzie i przeprowadzanie napraw. Dla wielu właścicieli aut jest to również sposób na znalezienie oszczędności. W czasach kryzysu ekonomicznego wielu kierowców poszukuje przede wszystkim jak najtańszych rozwiązań i nie przywiązuje dużej wagi do tego, czy zakupione podzespoły są oryginalne. Z tego powodu zainteresowaniem cieszą się między innymi elementy dostarczane przez producentów z Chin.

ASO nie wszędzie, nie dla wszystkich

Duży wybór oraz różnorodność na rynku części powoduje zwiększenie konkurencji zarówno wśród dostawców, jak i między punktami sprzedaży detalicznej. Nie zmienia to jednak faktu, że zdecydowana większość kierowców decyduje się na zakup części oraz wykonanie montażu w tym samym miejscu. Takie decyzje wynikają głównie z wygody, ale mogą być również podyktowane wymogami gwarancyjnymi lub brakiem innych korzystnych ofert w okolicy. Warto na przykład zwrócić uwagę na fakt, że Autoryzowane Serwisy Obsługi występują praktycznie wyłącznie w większych miastach. Dlatego wielu właścicieli aut ma ograniczony dostęp do takiego rozwiązania i muszą szukać innych możliwości bliżej miejsca zamieszkania.

Na powiększanie się rynku części zamiennych na pewno w bardzo dużym stopniu wpływa fakt, że rośnie liczba aut. Coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego samochodu, a dwa auta w rodzinie przestają należeć do rzadkości. Rośnie także ilość właścicieli, którzy mają więcej niż jeden pojazd – dotyczy to na przykład aut służbowych, czy wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Zwiększa się również ogólne zainteresowanie tematami związanymi z motoryzacją. Bardziej zamożne osoby decydują się na przykład na zakup samochodów zabytkowych i sportowych, a także aut z odkrywanym dachem. Do ambicji wielu Polaków należy zakup w najbliższym czasie lepszego i nowszego samochodu. Takie tendencje mają również bardzo pozytywny wpływ na rynek, ponieważ nowe samochody z lepszego segmentu są statystycznie częściej poddawane naprawom lub serwisowaniu.

Optymistyczne prognozy

Prognozy dla polskiego rynku części zamiennych są bardzo optymistyczne i prawdopodobnie czeka go długi, stabilny wzrost. Takie optymistyczne prognozy wynikają przede wszystkim z poprawiającej się sytuacji gospodarczej. Rosnące dochody przełożą się na pewno również na zwiększenie konsumpcji oraz inwestycji. Dlatego w przyszłości coraz więcej osób będzie się prawdopodobnie decydować na zakup auta. Nowe inwestycje będą dotyczyły indywidualnych klientów, ale także firm, które będą również przeznaczać więcej środków na zakup nowych aut. Dotyczy to także przedsiębiorstw posiadających floty pojazdów, na przykład firm transportowych.

Autorem poradnika jest pracownika sklepu z łożyskami www.rufus.pl

One Comment on “Polski rynek części samochodowych”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com