Czy studnia głębinowa się opłaca?

Coraz więcej osób zastanawia się nad wybudowaniem własnej studni głębinowej. Dzięki niej można uzyskać niezależny dostęp do wody. Co więcej, dzięki temu można zaoszczędzić na rachunkach za wodę. Jednak czy każdy może zdecydować się na odwiert studni głębinowej?

Rodzaje studni

Na początku warto zastanowić się nad tym, jakie są rodzaje studni. Dzięki temu będziemy mogli wybrać odpowiedni typ do naszych preferencji. Pierwszym rodzaje są studnie kopane, które zabezpieczane są cembrowiną z kręgów bocznych. Jest to coraz rzadziej stosowany rodzaj ujęcia wody. Drugim rodzajem są studnie wąskorurowe. Dzięki nim woda może być używana do celów gospodarczo-budowlanych. Taka studnia bardzo szybo się zamula, przez co trzeba liczyć się z większymi kosztami.

Najbardziej popularnym rodzajem są studnie głębinowe. Są one najmniej podatne na zanieczyszczenia i można tutaj wykonać naprawdę głębokie odwierty. Wybór odpowiedniego rodzaju studni zależeć będzie od układu warstw wodonośnych na terenie działki. Dlatego na samym początku warto zorientować się jaki będzie koszt wykonania studni i czy taka inwestycja w ogóle się zwróci w przyszłości.

https://www.youtube.com/watch?v=PXAWxLXkG_0

Czy warto więc zdecydować się na studnię głębinową?

Zazwyczaj właściciele domów decydują się na wybudowanie studni z trzech powodów. Pierwszym jest brak możliwości dostępu do sieci wodociągowej na parceli. Wtedy konieczne jest wywiercenie studni. Dodatkowo koszt inwestycji musi zostać powiększony o proces uzdatniania wody. Dlatego należy zbadać skład wody wysyłając próbkę do laboratorium w Sanepidzie. Dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiednią metodę uzdatniania.

Domownicy decydują się na studnię także wtedy, kiedy zużywa się dużą ilość wody do podlewania ogródka oraz do innych czynności gospodarczych. Według właścicieli koszt takiej inwestycji powinien się zwrócić w ciągu 2-5 lat, w zależności od zużycia wody oraz ilości członków gospodarstwa domowego.

Kolejnym ważnym powodem decyzji o budowie studni głębinowej jest to, że w chwili awarii lub prac remontowych elektrowni wodnej nadal mamy dostęp do wody użytkowej. Jeżeli jest ona przepuszczana przez odpowiednie filtry, dlatego można z niej bez problemu korzystać. Niektórzy dzięki studni głębinowej mogą nawet całkowicie zrezygnować z usług sieci wodociągowej, przez co znacznie oszczędzają oni na rachunkach za wodę. Zanim zdecydujemy się na taki ruch musimy zbadać dostęp do wód głębinowych.

Podsumowując

Studnia głębinowa jest świetnym rozwiązaniem, jeżeli nasza działka ma dostęp do wód głębinowych. W ten sposób możemy się usamodzielnić i znacznie obniżyć rachunki za prąd. Niektórzy nie decydują się na taki ruch, ponieważ koszty mogą wydawać się całkiem wysokie. Jednak na przestrzeni lat korzystając z takiego rozwiązania można liczyć na wysokie oszczędności i zwrot z inwestycji. Zajrzyj tu, by dowiedzieć się więcej o studniach głębinowych https://geobud.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com