Czy warto zdecydować się na rekuperację?

Decydując się na inwestycję w dom, powinno się wziąć pod uwagę odpowiedni przepływ powietrza. Dzięki temu w budynku będzie można o wiele lepiej funkcjonować. Źle wentylowany budynek zdecydowanie pogarsza komfort życia. Co więcej, długotrwałe przebywanie w takim domu może źle wypływać na samopoczucie oraz pogarszać stan zdrowia.

https://www.youtube.com/watch?v=KtMAMa3G2lc

Wentylacja grawitacyjna

Jest to tradycyjna wentylacja, która raczej nie sprawdza się w nowoczesnych budynkach. Działa ona na podstawie ruchów powietrza wywoływanych różnicą jego gęstości i ciśnienia. Ciepłe powietrze wznosi się ku górze oraz ulatnia się kominami wentylacyjnymi. W miejsce ciepłego powietrza dostaje się nowe. Kiedyś taka wentylacja była bardziej skuteczne ze względu na nieszczelności w drzwiach, jak i oknach. Jednak w obecnych czasach zwraca się dużą uwagę na szczelność całej konstrukcji. Dlatego wentylacja grawitacyjna często nie jest możliwa w nowszych budynkach. Samo otwieranie okien nie da oczekiwanego rezultatu, ponieważ w lato może to podnieść temperaturę wewnątrz pomieszczenia, a zimą poskutkuje utratą ciepłego powietrza. Warto więc zastanowić się nad bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami, które są bardziej skuteczne.

Wentylacja mechaniczna

Rekuperacja to inaczej system, który pozwala na sprawną wymianę powietrza zużytego oraz zanieczyszczonego na świeże i czyste. Dzięki rekuperacji można jednocześnie odzyskiwać ciepło, które zgromadzone jest w usuwanym powietrzu z budynku. Taki proces możliwy jest dzięki urządzeniu, które zwie się rekuperator. W ten sposób otrzymujemy pełną kontrolę nad przepływem powietrza w naszych pomieszczaniach.

Może on działać w dwóch kierunkach. Pobiera powietrze z zewnątrz, które zostaje doprowadzone do pomieszczeń, a jednocześnie usuwa z nich powietrze zużyte. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że centrala wentylacyjna wyposażona jest w filtry. Dzięki temu powietrze, które wpuszczane jest do budynku zostaje oczyszczone ze wszelkich substancji, które zagrażają zdrowiu domowników. Filtry pozwalają także na ochronę wymiennika ciepła przed utratą wydajności.

https://www.youtube.com/watch?v=nRIe2H_a_i4

Czy w każdym domu można zdecydować się na rekuperację?

Wentylację mechaniczną można zamontować tak naprawdę w każdym budynku. Warto jednak o tym pomyśleć już na etapie budowy domu, ponieważ instalacja systemu będzie o wiele łatwiejsza. Rekuperacja powinna być dobrze zoptymalizowana i dostosowana do potrzeb konkretnego budynku. Zwracając uwagę na to przed budową domu będziemy mogli uniknąć późniejszych wierceń w pomieszczeniach.

Zdecydowanie się na zainstalowanie systemu w ukończonym już budynku może skutkować wyższymi kosztami przedsięwzięcia. Prace w domu mogą trwać nawet tydzień, przez co może być to uciążliwe dla wielu ludzi. Jednak nowoczesny system kontroli powietrza pozwala na zbudowanie energooszczędnego domu. Czyste powietrze w domu zdecydowanie docenią alergicy. Dla nich oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest bardzo niebezpieczne.

Sprawdź ofertę https://karino.pl/

One Comment on “Czy warto zdecydować się na rekuperację?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com