Sezon urlopowy w pełni. Każdy stara się zaplanować wypoczynek z dużym wyprzedzeniem i w dogodnym dla siebie terminie, który zapewni najlepszą cenę wycieczek i dobry komfort wakacyjnych eskapad. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pracodawca chce narzucić nam termin przejścia na urlop lub zmusić do jego wykorzystania, w terminie, który kompletnie nam nie odpowiada? Czy w ogóle ma do tego prawo?
PLAN URLOPÓW TO PODSTAWA
W większości firm na początku roku ustalane są plany urlopowe. Kalendarz urlopów pracodawca ustala w porozumieniu z pracownikami lub na ich wyraźny wniosek. Osoba pracująca może zasugerować szefowi, kiedy chciałaby udać się na wakacje, jednak nie zawsze może spodziewać się zgody z jego strony. Pracodawca ma bowiem prawo do odmowy udzielenia urlopu, w terminie wybranym przez pracownika, jeśli okoliczności nie są sprzyjające.
Jeżeli firma, w której pracujemy najwięcej zleceń dostaje w lipcu, to raczej nie spodziewajmy się entuzjastycznej odpowiedzi szefa, na nasz wniosek urlopowy, złożony właśnie w tym okresie. Pracownik ma prawo do wykorzystania dwóch tygodni wolnego bez przerw, jednak termin wypoczynku musi być uzgodniony z pracodawcą. Jeżeli termin naszego wolnego znacznie koliduje z obowiązkami zawodowymi, a znalezienie zastępstwa na czas nieobecności nie jest możliwe, pracodawca wcale nie musi zgodzić się na udzielenie urlopu. Może wówczas zasugerować udzielenie wolnego w innym, dogodnym dla firmy, terminie. Pracownik może, ale nie musi przyjąć propozycji pracodawcy. Ważne jest aby obie strony były skłonne do pójścia na kompromis. Pozwoli to na znaczne usprawnienie organizacji urlopów, nawet w dużej firmie.
Należy tu wspomnieć, że samo złożenie wniosku nie uprawnia do skorzystania z urlopu. Wniosek musi być zaakceptowany przez bezpośredniego przełożonego i dopiero jego zgoda sprawia, że będziemy mogli cieszyć się zasłużonymi wakacjami. Warto pamiętać, że samowolne skorzystanie z urlopu, bez zgody pracodawcy, stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i może wiązać się z rozwiązaniem umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym.
URLOP POD PRZYMUSEM
W polskim prawie pracy istnieją tylko dwie sytuacje, w których pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop.
Pierwszą z nich jest okres wypowiedzenia umowy o pracę (zgodnie z artykułem 1671 kodeksu pracy). W takiej sytuacji pracownik nie może odmówić wykorzystania urlopu, który udziela mu pracodawca. Ponadto może nie zostać dopuszczony do pracy, jeśli mimo wszystko do niej przyjdzie.
Drugi przypadek występuje wtedy, gdy pracownik posiada zaległy, zeszłoroczny urlop. Należy go wykorzystać do września, w roku następującym po tym, w którym pracownik nabył do niego prawo. W przypadku jego niewykorzystania, pracodawca zobowiązany jest do wypłacenia ekwiwalentu. Nie wszyscy pracodawcy godzą się na wypłaty dodatkowych świadczeń, mogą więc nakazać pracownikowi przejście na zaległy urlop wypoczynkowy. Potwierdzenie tego faktu można znaleźć w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2006 roku (sygnatura akt I PK 124/05).
Warto wiedzieć:
Wydaje mi się, że to kwestia dogadania się z pracodawcą. Jak jest ludzki to zrozumie, że chcemy jechać na wczasy w Lecie a nie w styczniu prawda? 🙂 Poza tym robiąc nam problemy w tej kwestii naraziłby się na utratę pracownika ponieważ teraz bezrobocie w Polsce znacznie spadło, doszło 500+ więc pensje na poziomie 1500 złotych i braku urlopu w dogodnym dla nas terminie nie sprzyjają zatrzymaniu pracownika na stanowisku. Tak więc nie bójcie się walczyć o swoje! My w tym roku znaleźliśmy fantastyczne noclegi nad naszym morzem i to z basenem! Nasze dzieciaki są w niebo wzięte! 🙂