Najlepiej oceniane restauracje w Krakowie

Kraków to ważny punkt na turystycznej mapie Polski, który odwiedzany jest przez setki tysięcy turystów. To co najbardziej przyciąga do dawnej stolicy Polski to przede wszystkim pięknie odremontowane Stare Miasto, liczne muzea, imprezy kulturalne oraz owiane legendą życie nocne miasta. Jako duża metropolia południowej Polski, Kraków jest także dużym ośrodkiem naukowym oraz prężnie rozwijającą się strefą biznesu. Rozwój turystyki i biznesu ma ogromny wpływ na branżę gastronomiczną, która nieustannie podnosi sobie poprzeczkę, by spełniać coraz wyższe wymagania swoich gości.

Rankingi restauracji

Każdego roku w Krakowie powstaje wiele nowych restauracji, wiele z nich także kończy swą działalność, gdyż duża konkurencja eliminuje z rynku lokale nie spełniające wymagań klientów. Każda restauracja poddawana jest nieustannej ocenie przez swoich gości, którzy dzięki Internetowi dzielą się z innymi swoimi opiniami na ich temat, a także tworzą rankingi najlepszych lokali w mieście. Restauracje poddawane są także surowym ocenom ekspertów kulinarnych. W 2014r. restauracje krakowskie zostały ocenione m. in. w dwóch rankingach:
• Kulinarny Przewodnik Michelin 2014
• Przewodnik Smaki Krakowa 2014

Najlepsze restauracje Krakowa wg Przewodnika Michelin

Przewodnik Michelin to słynny i najbardziej prestiżowy ranking restauracji europejskich, dlatego znalezienie się w nim to marzenie wszystkich restauratorów. Lokale oceniane są przede wszystkim przez inspektorów Michelin, którzy odwiedzają restauracje anonimowo i wystawiają im następujące oceny:
• Gwiazdki Michelin za smak potraw,
• Sztućce – Łyżka i Widelec za obsługę, wystrój lokalu i atmosferę,
• Bib Gourmand – za stosunek jakości potraw do ich ceny.

W 2014r. w Przewodniku znalazło się 19 krakowskich restauracji, które otrzymały oceny wyłącznie z kategorii Sztućce. Spośród wyróżnionych lokali tylko 3 z nich otrzymały 3 symbole Sztućców, 11 dostało po 2 symbole, zaś 5 restauracji po 1 symbolu.

Oto restauracje ze szczytu rankingu:

Restauracja Copernicus
ul. Kanonicza 16
31-002 Kraków

Copernicus to restauracja hotelowa mieszcząca się w renesansowej kamienicy niedaleko Wawelu. To bardzo ekskluzywny lokal, w którym stołują się znane osobistości (np. prezydent Stanów Zjednoczonych Georg W. Bush). Menu restauracji oparte jest na wykwintnej dworskiej kuchni polskiej w nowoczesnym wydaniu.

Restauracja Trzy Rybki
Ul. Szczepańska 5
31-011 Kraków

Restauracja Trzy Rybki to także restauracja hotelowa, mieszcząca się na parterze Hotelu Stary na Starym Mieście. W menu dominują potrawy kuchni polskiej, jednak zestaw dań zmienia się wraz z porą roku. Wiosną i latem można liczyć na dania oparte na świeżych warzywach (szparagi, karczochy), zaś jesienią i zimą w karcie przeważają potrawy z dziczyzny i grzybów.

Restauracja Wentzl
Rynek Główny 19
31-008 Kraków

Restauracja mieści się w samym sercu Starego Miasta, w historycznej kamienicy należącej niegdyś do kupieckiej rodziny Wentzlów. Oprócz wyśmienitej kuchni polskiej, restauracja słynie ze swoich wyszukanych i słynnych w całym Krakowie deserów.

Restauracje wyróżnione w przewodniku Smaki Krakowa

Przewodnik Smaki Krakowa powstał w wyniku plebiscytu zorganizowanego przez lokalną gazetę „Dziennik Polski”. Zawiera on informacje o 27 zwycięskich restauracjach, skatalogowanych według rodzaju oferowanej kuchni. Oto kilka wyróżnionych restauracji:

Zazie Bistro
Ul. Józefa 34
32-056 Kraków

Zazie Bistro mieści się na krakowskim Kazimierzu i może poszczycić się nagrodą Grand Prix plebiscytu. Restauracja, a raczej bistro oferuje dania kuchni francuskiej, zaś klimat Francji podkreślony został w wystroju lokalu. Oprócz typowo francuskich dań takich jak zupa cebulowa czy wołowina po burgundzku, goście mają okazję posmakować także wyśmienitego francuskiego wina oraz cydru.

27 Porcji Slow Food
Aleja Kasztanowa 1
30-227 Kraków

Restauracja została wyróżniona w kategorii kuchnia polska. Początkowo lokal działał na krakowskim osiedlu Ruczaj, obecnie przyjmuje gości bliżej centrum miasta, bo w pobliżu Parku Decjusza. W karcie są typowo polskie dania, jednak przygotowane z naturalnych i wysokiej jakości składników, w tym z warzyw z własnego ogrodu. Oprócz dań obiadowych, lokal serwuje śniadania i lunche i desery.

Aqua e Vino
Ul. Wiślna 5/10
31-007 Kraków

Aqua e Vino to restauracja doceniona za wyśmienitą kuchnię włoską. Lokal mieści się na Starym Mieście, niedaleko Uniwersytetu Jagiellońskiego. Włoskie menu obejmuje m. in. makarony, dania mięsne i rybne oraz desery. Wszystkie potrawy przygotowywane są wyłącznie ze świeżych produktów.

Restauracja pod Norenami
Ul. Krupnicza 6
31-000 Kraków

Restauracja pod Norenami znajduje się w centrum Krakowa i oferuje kuchnię wegetariańską i azjatycką. Menu restauracji jest bardzo bogate (m. in. sushi, zupy, japońskie makarony ramen itd.) i zapewnia doskonałe doznania smakowe.

Oczywiście powyższe rankingi zostały oparte na subiektywnych ocenach, jednak mogą być cennym drogowskazem na gastronomicznej mapie Krakowa. Jak wiadomo jednak, każdy ma inny smak i gust kulinarny, dlatego warto samodzielnie testować oferty restauracji, tym bardziej, że ich wybór jest w Krakowie naprawdę imponujący.

Źródło:

Artykuł „Oto najlepsze restauracje w mieście…” z dn. 18. 12. 2014r. dostępny w internetowym wydaniu Dziennika Polskiego

Artykuł „Już jest. Kulinarny Przewodnik Michelin2014. …” z dn. 12. 03. 2014r. dostępny na portalu gazeta. pl
Strony internetowe restauracji.

A czy Twoja restauracja korzystają z linii produktów Ludwik?

pobrane (3)

One Comment on “Najlepiej oceniane restauracje w Krakowie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com