Wizyta komornika może być bardzo przerażającym i przygnębiającym doświadczeniem. Jeśli otrzymałeś zawiadomienie o jego wizycie, zwykle masz co najmniej 7 dni na podjęcie działań i uniknięcie wizyty komornika.
Istnieje kilka różnych metod podejmowania działań przeciwko komornikowi sądowemu i uniknięciu wizyty, zachęcamy do bliższego spojrzenia na kilka tych opisanych poniżej. Przede wszystkim jednak wyjaśniaj niejasności dotyczące długu, jeśli uważasz, że nie jesteś winien – powinieneś dążyć do rozwiązania sporu z udziałem komornika i zaangażowanego wierzyciela.
Negocjuj z wierzycielem – Poproś, aby powstrzymali komorników i opracowali odpowiedni plan spłaty długu. Upewnij się, że masz realistyczny plan płatności, na który Cię stać. Bardzo pomocna może się okazać pożyczka z komornikiem, więcej na jej temat dowiesz się tutaj https://centrumpozyczek24h.pl/pozyczki-z-komornikiem/.
Zaproponuj pełną spłatę wierzycielowi – Jeśli możesz sobie pozwolić na spłatę zadłużenia w całości, zrób to jak najszybciej. Możesz go zaoferować swoim wierzycielom od razu, dzięki czemu unikniesz wysokich opłat komornika.
Skontaktuj się z doradcą ds. Zadłużenia – Jeśli nie masz pewności, co robić, warto porozmawiać z doradcą ds. Zadłużenia, aby dowiedzieć się, jakie masz możliwości dogadania się się komornikiem lub w związku ze spłatą długów.
Zawieszenie czynności komornika – Jeśli dany dług jest pozwem sądowym, możesz złożyć wniosek do sądu o zawieszenie czynszu komornika i zaoferować spłatę rat za spłatę zadłużenia.
Negocjuj z komornikiem – Możesz spróbować i zaoferować komornikowi jakąś formę płatności, która powstrzyma ich przed zabraniem twoich towarów. Skontaktuj się z nimi tak wcześnie, jak to możliwe.
Czy komornik może się nie zgodzić na plan płatności?
Urzędnik nie musi zawsze akceptować twojej oferty płatności, nawet jeśli wydaje ci się to rozsądne. Może to wynikać z różnych przyczyn. Mogli zostać poinstruowani, aby nie przyjmowali żadnej oferty spłaty. Zamiast tego możesz spróbować negocjować z wierzycielem i poprosić go o zaprzestanie akcji komornika. Jeśli odniesiesz sukces w negocjowaniu płatności z wierzycielem, nadal będziesz musiał zapłacić wszelkie opłaty z tytułu komornika.
Jeśli komornik nie chce iść na układy – masz prawo do tego, by dalej negocjować porozumienie. Porozumienie dotyczące przejęcia mienia oznacza, że towary, które zostały zajęte teraz legalnie, należą do komornika i mogą zostać usunięte przez niego w dowolnym czasie. Komornik może jednak zezwolić na ich pozostanie w domu i można z nich korzystać, pod warunkiem, że zachowasz swoją stronę umowy, np. dokonujesz uzgodnionych płatności.
Aby nakaz ten był ważny, komornik powinien uzyskać pokojowe wejście do nieruchomości i tylko w ten sposób przejąć towar. Nie wystarczy, aby urzędnik sądowy wyliczył przedmioty, które widział przez okno, i wepchnął ich zajęcie w skrzynkę na listy. Nigdy nie należy podpisywać tego dokumenty w takich okolicznościach. Pamiętaj, że jeśli nie wywiążesz się z umowy towary te zostaną sprzedane na publicznej aukcji i mogą być sprzedane nawet za jedyne 10% pierwotnej wartości.