Czy istnieją polskie giełdy wymiany walut BitCoin?

Bitcoin (BTC) – kryptowaluta stworzona w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto (lub grupę twórców, działających pod takim pseudonimem) zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju i staje się obiektem zainteresowania nie tylko inwestorów, marzących o olbrzymim zysku, ale również zwykłych ludzi, chcących poznać możliwości pierwszej waluty opartej na otwartym protokole. Zastanawiasz się czy w Polsce istnieją giełdy wymiany bitcoina? W jakich punktach usługowych możliwe jest płacenie kryptowalutą?

Bitcoin – dlaczego opłaca się w niego inwestować?

Fenomen kryptowaluty BTC tkwi w możliwości osiągnięcia ogromnego zysku na inwestycji. W początkowym etapie swojego funkcjonowania, 1 bitcoin był wart około 0,8 dolara, a w maju 2017 roku – już 2700 dolarów. Nic wiec dziwnego, że BTC przyciąga tysiące osób, zainteresowanych miningiem (kopaniem, wydobywaniem bitcoinów), a także korzystaniem z wirtualnych giełd wymiany waluty. Na korzyść bitcoina przemawia również fakt, iż jest to waluta w pełni zdecentralizowana, oparta na otwartym protokole i kodzie źródłowym, a jej twórcy ustanowili zamkniętą liczbę jednostek – 21 milionów. Dzięki temu wartość BTC będzie systematycznie rosła.

Polskie giełdy wymiany kryptowalut

Obecnie na polskim rynku istnieje wiele giełd wymiany kryptowalut, a z uwagi na olbrzymie zainteresowanie bitcoinem rynek dynamicznie się rozwija. Do najbardziej popularnych giełd należą między innymi BitMarket, BitBay, czy BitMaszyna.pl – umożliwiają one wymianę złotówek na BTC oraz inne kryptowaluty, a także kupowanie ich za PLN. Działające na polskim rynku giełdy obsługują najpopularniejsze systemy transakcyjne, umożliwiające dokonywanie natychmiastowych przelewów, np. BlueCash, Platnosci.pl, a także oferują niskie opłaty za dokonywanie transakcji. Interesuje Cię konkretna giełda wymiany kryptowalut? Pamiętaj, żeby korzystać z usług tych najpopularniejszych, które zostały już zweryfikowane przez tysiące klientów. Swego czasu głośno było w mediach o przypadkach cyberataków na giełdy, w następstwie których klienci tracili swoje pieniądze, warto więc wziąć pod uwagę kwestie związane z bezpieczeństwem i ufać tylko sprawdzonym podmiotom.

Gdzie w Polsce można zapłacić walutą BTC?

Możliwości waluty BTC nie ograniczają się oczywiście jedynie do wymiany jej na złotówki za pośrednictwem giełd. W Polsce coraz więcej firm umożliwia płacenie za produkty i usługi bezpośrednio bitcoinem. Jeszcze kilka lat temu takich miejsc na polskiej mapie było niewiele, ale obecnie transakcji można dokonywać nawet w kilkudziesięciu punktach usługowych. Rynek nie rozwija się jednak bardzo szybko, głównie ze względu na pewne trudności adaptacyjne – konieczność wyposażenia lokali usługowych w dodatkowe urządzenia, czy koszty przeszkolenia pracowników. Eksperci podkreślają jednak, że płatność walutą BTC jest dla sprzedawców całkowicie bezprowizyjna.

Najwięcej punktów, przyjmujących bitcoiny jako środek płatniczy znajduje się oczywiście w stolicy. W Warszawie funkcjonuje obecnie ponad 30 lokali usługowych, w których można zapłacić BTC. W Krakowie bitroiny akceptuje 20 lokalnych podmiotów, we Wrocławiu – 12, w Trójmieście – 12, Toruniu – 11, a Poznaniu – 8. Do podmiotów, akceptujących płatność bitcoinem należą także serwisy internetowe, np. PayPal, Allegro, sieci telefonii komórkowej – Orange, T-Mobile, Heyah, oraz prywatne centrum opieki medycznej Medicover. Kryptowalutą można również zapłacić rachunek w popularnych warszawskich kawiarniach, restauracjach oraz hotelach – m. in. Bobby Burger, Kawiarnia Hoża 51, czy DolceVita Suites Apartments. Aktualną listę podmiotów, akceptujących kryptowalutę jako środek płatniczy, można znaleźć na stronie coinmap.org.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com