Czy automatyzacja stanowi przyszłość przemysłu?

Automatyzacja produkcji w przemyśle oznacza stworzenie efektywnego i oszczędnego środowiska pracy poprzez zwiększenie udziału maszyn w procesach produkcyjnych, przy jednoczesnym zmniejszeniu udziału człowieka. Z automatyzacji przemysłu korzystają przedsiębiorstwa z wielu różnych branż. Dla większości z nich przeprowadzenie takiego procesu to konieczność. Czy to jednak oznacza, że automatyzacja stanowi przyszłość przemysłu?

Automatyzacja produkcji przemysłowej a przyszłość przemysłu

Obecnie przyszłość przemysłu zależy w głównej mierze od stopnia automatyki. Ten trend nie będzie wyhamowywał, wręcz przeciwnie – nabierze dynamiki. Prędzej czy później każda firma będzie zmuszona do przeprowadzenia automatyzacji produkcji przemysłowej w swojej firmie. A wymusza to właśnie konkurencja, która chce mieć największą wydajność, najwyższe wyniki finansowe i dużo mniejsze koszty produkcji.

Stopień robotyzacji w polskim przemyśle systematycznie rośnie, choć nadal jest wielokrotnie niższy niż w innych krajach. Inteligentnych maszyn w przemyśle przybywa, jednak ich stosowanie uzależnione jest głównie od ogólnej kondycji polskiego przemysłu, jego możliwości inwestycyjnych, perspektyw rozwojowych czy sytuacji na rynku pracy.

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na stosowanie coraz bardziej nowoczesnych technik robotyzacji. A jest to m.in. potencjał krajowego rynku, dostępność technologii, różne sposoby finansowania zakupu maszyn czy po prostu niedobór wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza inżynierów, operatorów maszyn i mechaników.

Jakie korzyści niesie za sobą automatyzacja przemysłu?

Kraje europejskie konsekwentnie zwiększają poziom inwestycji w nowoczesną technologię. To sprawia, że w efekcie dystans dzielący nas od innych gospodarek europejskich wciąż się pogłębia i w najbliższych latach będzie miał niekorzystny wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki.

Z automatyzacji przemysłowej płynie bardzo wiele korzyści. Są to przede wszystkim niższe koszty działalności, znaczące skrócenie czasu produkcji i w efekcie lepsze wykorzystanie potencjału firmy – zauważa specjalista reprezentujący firmę INTER-TECH.

Dzięki automatyzacji zwiększysz wydajność produkcji oraz jej powtarzalność, tym samym zmniejszysz także ryzyko popełniania błędów. Co więcej, zyskasz szansę na zwiększenie przewagi na rynku, dzięki podniesieniu jakości usług i produktów. Automatyzacja przemysłowa umożliwi Ci także monitorowanie procesów produkcyjnych w firmie.

Polecamy:
Frytki w dostawie – problematyczne? Już nie! Sprawdź, jak dobrze serwować frytki na wynos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com