Co warto wiedzieć o audycie podatkowym?

Ewidencja podatkowa to skomplikowana kwestia i nietrudno tu o błędy. Jeśli samodzielnie prowadzimy księgowość, mamy wątpliwości co do jakości współpracy z biurem rachunkowym lub po prostu zależy nam na optymalizacji rozliczeń podatkowych, warto zdecydować się na audyt podatkowy. Na czy on polega i co warto o nim wiedzieć?

Na czym polega?

Audyt podatkowy polega na analizie ksiąg handlowych przedsiębiorstwa i weryfikacji dokumentów – faktur, umów, deklaracji podatkowych, zapisów księgowych – pod kątem zgodności z prawem. Audytor bada w ten sposób, czy rozliczenia podatkowe firmy są prowadzone w sposób właściwy i nie zachodzą w nich nieprawidłowości, niepotrzebne ryzyko lub nieuzasadnione straty. Dobrze przeprowadzony audyt pozwala na identyfikację ewentualnych nieprawidłowości, a także ich wyeliminowanie. Wnioski z badania dotyczą danego okresu działania firmy, a także konkretnego profilu. Audyt może być bowiem kompleksowy, ale też dotyczyć zarówno konkretnych podatków,  np. dochodowego, VAT czy CIT, jak i obszaru działalności – sprzedaży, inwestycji czy marketingu.

W jakim celu?

Audyt to sposób na zwiększenie bezpieczeństwa przedsiębiorcy w zakresie prawnym oraz finansowym. Podstawowym celem badania jest weryfikacja rozliczeń podatkowych, a także wykrycie i korekta nieprawidłowości. Kiedy jeszcze przydaje się pomoc audytora podatkowego?

  • Przy przejmowaniu spółek – audyt to nieoceniona pomoc przy transakcjach polegających na połączeniu lub przejęciu firmy.
  • W celu eliminacji ryzyka podatkowego – dokumentacja oraz procedury biznesowe weryfikowane są pod kątem możliwości wystąpienia ryzyka podatkowego. Audyt pozwala wychwycić czynniki ryzyka i wyeliminować je lub zmniejszyć.
  • W poszukiwaniu oszczędności – profesjonalne badanie, dobry raport i właściwe wnioski pozwalają na optymalizację polityki podatkowej przedsiębiorstwa.

Audyt i co dalej?

Praca audytora nie powinna kończyć się w momencie przekazania firmie raportu z przeprowadzonego badania. Audyt to dopiero początek działań naprawczych w firmie. – wyjaśnia specjalista z warszawskiej Kancelarii Doradztwa PodatkowegoNowoczesne biura rachunkowe specjalizujące się w tej usłudze nie zostawiają klienta z raportem, a służą pomocą i wspierają przedsiębiorcę w zaplanowaniu postępowania adekwatnego do wniosków płynących z badania. Do raportu powinien zostać dołączony wyczerpujący spis nieprawidłowości z praktycznymi wskazówkami co do tego, w jaki sposób je wyeliminować. Działania naprawcze podejmowane przez audytora to np. korekta rozliczeń oraz zarekomendowanie strategii optymalizującej dla rozliczeń podatkowych. Współpraca poaudytowa to kompleksowe wsparcie we wdrażaniu zmian w polityce podatkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com