Pomysł na biznes: stacjonarny sklep z AGD-RTV – czy ma to jeszcze sens?

Mieszkasz w niewielkim miasteczku. Nie ma u Was potężnych galerii handlowych, kolorowych pasaży, a zresztą sklepów też jest tutaj jak na lekarstwo. Do wielkiego miasta macie ponad 100 km. Dlatego też postanawiasz otworzyć swój biznes. Ma to być sklep z artykułami RTV i AGD. Czy ma on rację bytu?

Analiza SWOT Twojego pomysłu

W każdym podręczniku Zarządzania znajdziesz taki skrót jak „analiza SWOT”. Co on dokładnie oznacza? Otóż tłumacząc na język polski i tym samym bardziej zrozumiały dla osoby niewtajemniczonej w arkana tej nauki, analiza SWOT jest to nic innego, jak przeanalizowanie słabych i mocnych stron Twojego przedsięwzięcia, a także jego szans i zagrożeń, które może ono napotkać. Po dokładnym rozpatrzeniu właśnie tych czterech czynników, można dać sobie odpowiedź, czy warto inwestować w taki biznes. Zróbmy zatem sobie taką analizę właśnie na podstawie biznesu, który ma rozwijać się w małym miasteczku.

Słabe strony biznesu

zbyt mała ilość rodzaju oferowanych artykułów w porównaniu do wielkich sklepów sieciowych z takim asortymentem,
zbyt niska konkurencyjność w ofercie (ceny, promocje, rabaty) w porównaniu do wielkich sklepów sieciowych z takim asortymentem,
mała liczebność mieszkańców na danym terenie

Mocne strony biznesu

monopol na tego typu oferowane produkty na rynku lokalnym,
brak konkurencji w postaci podobnego sklepu

Szanse dla biznesu

znaczna odległość od dużych centrów handlowych,
nikłe szanse na pojawienie się konkurencji w tym zakresie,
możliwość rozwoju bez zakłóceń ze strony lokalnej konkurencji, która nie występuje

Zagrożenia dla biznesu

kampanie promocyjne wielkich sklepów sieciowych z takim asortymentem,
duże wahania popytu,
niezbyt duże pole do manewrów cenowych

Po dokonaniu takiej analizy możesz dopiero rozpoczynać swój biznes, bo wtedy już wiesz, czy jest to opłacalne, czy też nie. O otwarcie tego typu sklepu można pokusić się w małych miasteczkach, gdzie ludzie nie są przyzwyczajeni lub nie mają możliwości robienia zakupów w wielkich centrach handlowych. W dużych aglomeracjach takie sklepy raczej nie mają szansy bytu, gdyż natychmiast są wypierane przez wielkie „sieciówki”, które mają potężny kapitał na kampanie promocyjne oraz duże pole manewru cenowego.

Artykuł opracowano wspólnie z firmą mediamonter.pl która oferuje wysokiej jakości stojaki pod głośniki i inne sprzęty potrzebne do montażu RTV.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com