Biznes plan gabinetu stomatologicznego – kto udzieli Ci pomocy?

Niezależnie od rodzaju działalności gospodarczej, którą zamierzamy otworzyć, musimy sporządzić dobry biznes plan. Będzie on stanowić bazę do przyznania nam kredytu gotówkowego lub dotacji z funduszy unijnych. W przypadku gabinetu stomatologicznego ma to szczególne znaczenie, ponieważ na jego uruchomienie będziemy potrzebować nawet kilkuset tysięcy złotych. Przed przystąpieniem do jego napisania należy podjąć decyzję, czy jesteśmy w stanie sami stworzyć profesjonalny biznes plan, czy może warto poprosić kogoś bardziej doświadczonego o zrobienie tego w naszym imieniu.

Co powinien zawierać precyzyjny biznes plan gabinetu stomatologicznego?

Dobry projekt biznesowy powinien zostać sformułowany prosto i przejrzyście. Oczywiście istotne jest dokładne przedstawienie swej działalności, lecz należy zrobić to zwięźle, konkretnie oraz w jak najbardziej zrozumiały sposób. Poza tym biznes plan musi być osiągalny, możliwy do zrealizowania.

Pierwszy punkt musi wprowadzać w opis działalności. W tym przypadku wyjaśniamy powody, dla których chcemy otworzyć gabinet stomatologiczny, co zamierzamy zrobić w pierwszej kolejności, aby przychodnia dentystyczna mogła się rozwijać, a zwłaszcza wyliczamy wstępne koszty oraz podajemy przewidywany czas, w jakim firma osiągnie rentowność. Musimy także wyszczególnić najpotrzebniejsze wydatki, na które przeznaczymy pieniądze uzyskane w ramach kredytu lub środków dotacyjnych, w tym przede wszystkim nowoczesne urządzenia, dobrej jakości fotel stomatologiczny, niezbędne narzędzia, wyposażenie poczekalni oraz remont wynajmowanego lub zakupionego lokalu.

Jakie usługi świadczymy?

W następnej części przybliżamy usługi, jakie chcemy świadczyć w ramach założonego gabinetu. W tym miejscu powinniśmy określić grupę docelową pacjentów (wiek, stan materialny itp.), a także zamieścić krótką charakterystykę przeprowadzanych zabiegów w możliwie najprostszy sposób. Możemy też już wspomnieć o chęci zatrudnienia personelu, np. recepcjonistce lub asystentce stomatologicznej. W tym miejscu należy również dokonać analizy konkurencji na podstawie lokalizacji gabinetu, pakietów przeprowadzanych usług wśród innych centrów dentystycznych oraz oczywiście oferowanych przez nich cen leczenia.

Strategia marketingowa

Kolejny element dotyczy wszelkich strategii marketingowych i promocyjnych. Dotyczy to zarówno reklamy lokalnej, jak i wszelkich działaniach internetowych, np. stworzenia profesjonalnej strony. To także odpowiedni moment na przedstawienie całego harmonogramu działań.

Ostatnia część każdego biznesplanu to tzw. analiza SWOT, w której wyróżniamy swe mocne strony, jak np. właściwe dopasowanie cen do posiadanego doświadczenia zawodowego lub duży wkład własny. Analogicznie musimy wskazać nasze słabsze punkty, chociażby konieczność przeprowadzenia kosztownego remontu. Wyszczególniamy też szanse, jak np. oferowanie nowoczesnych zabiegów, których nie znajdziemy wśród konkurencji, oraz zagrożenia, którymi może być spora liczba gabinetów stomatologicznych w interesującej nas miejscowości. Należy podkreślać pozytywne wyróżniki, choć musimy również założyć gorsze scenariusze perspektyw naszej działalności.

Czy warto zlecać napisanie biznes planu?

Dobry stomatolog powinien przede wszystkim doskonale znać się na metodach leczenia swoich pacjentów. Sporządzenie idealnie przygotowanego biznes planu, szczególnie w odniesieniu do tak kosztownej działalności, jaką niewątpliwie jest gabinet dentystyczny, jest dosyć skomplikowanym procesem. Oczywiście można korzystać z gotowych wzorów i kreatorów dostępnych w Internecie, lecz rozsądniejszym pomysłem wydaje się wynajęcie profesjonalisty w tej dziedzinie.

W Internecie nie brakuje ofert pojedynczych freelancerów lub firm, które specjalizują się w pisaniu biznes planów. Wybór zleceniobiorcy powinien zostać dokonany w oparciu o próbki zrealizowanych dotychczas tekstów oraz opinii w środowisku branżowym. Przygotowanie rozbudowanego projektu, dedykowanego pod przyznanie dotacji lub udzielenie dużego kredytu, może kosztować powyżej 1000 złotych. W tej cenie otrzymamy profesjonalny biznes plan, w pełni dopasowany do naszych oczekiwań, zaleceń i wskazówek. Musimy przyłożyć do tego szczególną wagę, ponieważ od powodzenia tego dokumentu zależy to, czy nasz wymarzony gabinet w ogóle powstanie.

Poradnik dotyczący prowadzenia własnego gabinetu dentystycznego opracowano wspólnie z przychodnią www.oftaldent.pl

One Comment on “Biznes plan gabinetu stomatologicznego – kto udzieli Ci pomocy?”

  1. Podziwiam dentystów, którzy wykonują ten zawód. Ja bym chyba nie zmusił się do wiercenia komuś wiertarką w zębach 🙂 Choć zdarzają się delikatni dentyści, którzy mają dobre podejście do pacjenta. Mój stomatolog (tu macie do niego link dentysta kraków) lecz moją rodzinę od lat i wybraliśmy właśnie tę przychodnię ponieważ nasze dzieci nie czują strachu przed tym dentystom. Mają odpowiednie podejście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com