Adwokat kontra prawnik – czym dokładnie różnią się te zawody?

Pojęcia adwokat i prawnik często używane są zamiennie, co może powodować wiele problemów nie tylko w kwestiach znaczeniowych, ale również w praktycznej obsłudze klientów. W rzeczywistości są to nieco inne pojęcia. Każdy adwokat z pewnością jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest adwokatem. Powinni mieć to na uwadze klienci, którzy poszukują dla siebie lub dla swojej firmy profesjonalnej obsługi prawnej.

Prawnik to każda osoba, która ukończyła studia prawnicze i ma co najmniej tytuł magistra. Taka osoba posiada ogólną wiedzę prawniczą, może też otworzyć własną kancelarię i udzielać porad prawnych. Trzeba jednak pamiętać, że taka osoba nie podlega żadnym organom nadzorczym, nie obowiązuje jej kodeks etyki zawodowej ani odpowiedzialność dyscyplinarna. Co więcej, prawnik nie musi mieć ubezpieczenia od czynności cywilno-prawnych, więc nie daje swoim klientom właściwego zabezpieczenia. Warto również mieć świadomość, że prawnik nie może reprezentować przed sądem swoich klientów jako profesjonalny pełnomocnik. Może jedynie doradzić im, jak mają poprowadzić swoją sprawę, ewentualnie wesprzeć ich w tworzeniu profesjonalnych pism.

Adwokat ma więcej możliwości

Adwokat jest natomiast prawnikiem, który poza ukończeniem magisterskich studiów prawniczych ma również ukończone trzyletnie szkolenie aplikacyjne, zdał egzamin adwokacji i został wpisany na listę w okręgowej radzie adwokackiej. Adwokat ma o wiele więcej uprawnień niż prawnik. Ma prawo do reprezentowania swoich klientów przed wszystkimi rodzajami sądów, posiada obowiązkowe ubezpieczenie od czynności cywilno-prawnych. Adwokata obowiązuje również tajemnica zawodowa, z której nie może być zwolniony. Jeśli więc poszukujemy dobrego, sprawdzonego prawnika, który kompleksowo zajmie się daną sprawą, zdecydowanie lepiej jest szukać adwokata, a nie tylko prawnika, który prowadzi biuro porad prawnych czy podobną formę działalności. Kancelaria Adwokacka Wodzisław Śląski to dla klientów gwarancja, że korzystają z usług doświadczonego adwokata, który jest należycie przygotowany do reprezentowania klientów przed sądem.

Poszukiwania dobrego adwokata

Gdy potrzebujemy sprawdzonego, rzetelnego i dobrego adwokata, warto uważnie rozejrzeć się na rynku lokalnych usług. Kancelarie adwokackie powstają dosyć licznie, jest więc na pewno z czego wybierać. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnego adwokata, sprawdźmy co najmniej kilka kancelarii, zobaczmy ich oferty, zapoznajmy się z cennikiem. Dobrze jest również poszukać opinii na temat konkretnych usług adwokackich. Zdanie dotychczasowych klientów jest zdecydowanie najbardziej miarodajne, jeśli chcemy poznać jakość usług, podejście do klienta, a także inne kwestie, które są ważne podczas wybierania odpowiedniego adwokata. Pamiętajmy też, by przy poszukiwaniach nie kierować się wyłącznie niską ceną, gdyż może ona oznaczać niską jakość usług. Usługi adwokackie wymagają ogromnego przygotowania merytorycznego i doświadczenia zawodowego. Po prostu musza kosztować. Oszczędzanie na obsłudze prawnej może skutkować tym, że prędzej czy później będziemy chcieli zmienić adwokata, co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com