Praca tłumacza a forma działalności gospodarczej

Praca tłumacza ma przyszłość – to fakt. Mimo iż mamy dzisiaj wiele nowych narzędzi pozwalających nam, na szybkie dokonywanie tłumaczeń o różnej treści to jednak osoba tłumacząca póki co robi to najlepiej.

Z racji tego warto kształcić się w tym zawodzie, a potem wiedzieć jaką formę działalności gospodarczej wybrać aby jak najlepiej zaznaczyć swoje stanowisko w branży i faktycznie mieć z tego korzyści.

Etat w firmie jest jedną z opcji, ale oczywiście niejedyną.

Tą opcje wybierają osoby, które lubią stabilizacje, zależy im na stałej pensji i tym by pracodawca dbał o opłacanie ZUSu. Jednak mimo wszystko częściej można spotkać tłumaczy, którzy zdecydowali się pracować na własny rachunek. Mogą to robić będąc samodzielnym podmiotem gospodarczym albo też świadcząc usługi. Jeśli chodzi o działalność w oparciu o podmiot gospodarczy to możemy zostać przy realizacji umów typu umowa – zlecenie czy też umowa wydawnicza. To najlepsza opcja dla osób, które oprócz usług tłumaczeniowych mają inne, stałe zatrudnienie, gdzie to nie muszą się martwić o kwestie składek ubezpieczeniowych.

W innym przypadku zalecane jest korzystanie z opcji, jaką jest założenie własnej działalności gospodarczej w formie firmy składającej się z jednej osoby. Jest się wtedy zobowiązanym do samodzielnego, comiesięcznego oprowadzania składek. Książka przychodów i rozchodów jest wtedy wystarczającą formą księgowości, jeśli mówimy o małych zleceniach- natomiast jeśli przekroczy się próg 3000 zł (bądź inny, gdyż zmienia się on co roku) – to już pora na comiesięczne deklaracje PIT-5. Osiągnięcie kolejnego progu to już bycie podatnikiem pełną gębą, a co za tym idzie konieczna jest też pełna księgowość wraz z comiesięcznymi deklaracjami VAT-owskimi.

Czy można równocześnie wykonywać tłumaczenia na bazie umów zleceń i będąc firmą?

Zasadniczo nie jest to możliwe, ale można natomiast oferować usługi tłumaczeniowe równocześnie prowadząc działalność gospodarczą niezwiązaną z tą usługą. Zanim zatem podejmiesz decyzję jaką formę wybrać musisz porządnie przemyśleć, który z tych biznesów jakie bierzesz pod uwagę ma szansę przynieść Ci większe dochody. Pamiętaj, że mając działalność możesz swobodnie wystawiać rachunki, a to ma znaczenie dla wielu zleceniodawców, wręcz często jest podstawowym warunkiem współpracy. Musisz jednak wtedy dbać o prowadzenie księgowości i nierzadko właśnie też tej VAT-owskiej).

Opłacanie składek na ZUS również Cię nie ominie i to nawet jeśli jesteś już gdzieś zatrudnionym na pełny etat. W takiej sytuacji musisz zadbać o płacenie minimum jednej składki, chociażby tej na ubezpieczenie zdrowotne – która w tym momencie wynosi mniej więcej ok. 140 zł miesięcznie. Nie można też zapomnieć o tym, że od od kwietnia 2003 r. w związku z mocno postępującym uciskiem fiskalnym obowiązek związany z płaceniem tej składki zaostrzył się jeszcze bardziej, w związku z tym dzisiaj nawet te osoby, które przebywają na zwolnieniu lekarskim są zobowiązane do jej płacenia. Najlepiej jednak porozumieć się w tych kwestiach z kompetentną osobą, która najlepiej doradzi co wybrać.

Źródło: tłumacz rosyjski – http://tlumacz.pro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com