Kursy językowe dla pracowników a podatki

Finansując pracownikom naukę języka obcego trzeba wiedzieć, w jaki sposób ją w urzędach rozliczać. Sprawy związane z podatkami będą się różnić w zależności od różnych czynników.

Zalety finansowania kursów językowych pracownikom

Coraz więcej pracodawców decyduje się zapewniać swoim podwładnym możliwości dodatkowego kształcenia. Czasami są to kursy pozwalające na opanowanie konkretnej umiejętności praktycznej, innym razem szkolenia językowe ułatwiające komunikację.

Te drugie mogą dawać wiele korzyści także samemu pracodawcy. Dzięki finansowaniu nauki zyskuje on przede wszystkim bardziej wykwalifikowanego pracownika. Jeśli firma często współpracuje z zagranicznymi kontrahentami, to na pewno warto inwestować w polepszenie umiejętności komunikacyjnych podwładnych. Będzie on wówczas robił bardziej profesjonalne wrażenie na osobach, z którymi współpracuje. Zyska więc na tym całe przedsiębiorstwo.

Poza tym osoba, która wie, że pracodawcy na niej zależy jest bardziej lojalna. Wiele osób cieszy się z możliwości kształcenia się, a umiejętności językowe szczególnie przydają się ludziom nie tylko w życiu zawodowym. Robotnik może nie mieć środków ani motywacji, by zdobywać nową wiedzę w tej dziedzinie. Jeśli jednak firma oferuje mu możliwość pójścia na kurs, to chętnie z tego korzysta. Często bardziej też przykłada się do nauki. Warto zauważyć także, że nawet osoby nie znajdujące zbyt wielu pozytywów w nauce języków i nie mające ochoty z takiej możliwości skorzystać, pozytywnie odbierają sam fakt, że pracodawca oferuje takie dodatkowe korzyści. Mógłby przecież ograniczyć się jedynie do podstawowego wynagrodzenia.

Kwestie podatkowe

Wydatki na kursy językowe dla pracowników mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tylko wtedy, gdy można je zakwalifikować jako koszt podatkowy. To zaś zależy od przedmiotu takiego kursu i zakresu obowiązków danego pracownika. Tylko wtedy, kiedy istnieje rzeczywista zależność między wykonywanymi z tytułu umowy o pracę obowiązkami pracownika a przedmiotem kursu językowego, wydatki stanowią dla firmy pracodawcy koszty podatkowe. Jeśli więc przykładowo język angielski jest podwładnemu potrzebny na danym stanowisku, to można uznać wydatki poniesione na kurs tego języka za koszty podatkowe.

Ważne jest także to, że pracownik, któremu sfinansowano kurs językowy, zawsze osiąga w tym momencie przychód ze stosunku pracy. Jeśli takie szkolenie służy podniesieniu kwalifikacji podwładnego i jest niezbędne do prawidłowego wykonywania pracy na danym stanowisku, to wartość tego kursu zwolniona jest od podatku po stronie pracownika. Nie musi on się wówczas rozliczać z faktu otrzymania tego nieodpłatnego świadczenia otrzymanego od pracodawcy.

W przypadku umowy zlecenia pracodawca może sfinansować kurs językowy, jeśli jest niezbędny do prawidłowego wykonania przedmiotu umowy. Wówczas jednak musi postanowienie jego sfinansowania zawrzeć w tej umowie. Wydatki na kurs stanowią wtedy koszty podatkowe. Dla zleceniobiorcy natomiast owo świadczenie jest przychodem z działalności, z którego musi się on rozliczyć. Nie obowiązuje bowiem w tym przypadku zwolnienie od podatku dochodowego. Przysługuje ono jedynie pracownikom.

Więcej informacji na stronie: nauka angielskiego online

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com