Znane rosyjskie firmy na polskim rynku

Rosjanie od wielu lat goszczą na polskim rynku. Często nie zdajemy sobie sprawy, jaki wpływ mają na naszą gospodarkę. Wielu znanych i cenionych marek nikt nie podejrzewa o rosyjski kapitał. Kupujemy produkty w sklepach i jesteśmy święcie przekonani, że zostały wyprodukowane w Polsce. Tymczasem sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

W ciągu ostatnich 25 lat Rosjanie wydali u nas 2 milardy euro. Nie jest to jakaś porażająca liczba. Wypadamy w tym zestawieniu lepiej od Czechów, Słowaków, Rumunów, czy Węgrów, ale znacznie gorzej od państw zachodnich. Wynika to poniekąd z faktu, że polski rząd wielokrotnie blokował działania naszych sąsiadów. Mowa tutaj na przykład o próbie przejęcia Lotosu lub Alior Banku. Wciąż pokutuje w nas dziwnych strach, związany z zawiłą historią, dlatego wartych odnotowania pozycji jest tylko kilka.

Z jakimi rosyjskimi przedsiębiorstwami mamy do czynienia?

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o ropie naftowej i gazie ziemnym. Importujemy bardzo duże ilości tych surowców. Rosjanie mają liczne udziały w firmach energetycznych i pokrewnych. Ich największą inwestycją jest spółka EuroPolGaz, która kontroluje polski odcinek gazociągu jamalskiego. Po 48% akcji posiadają PGNiG oraz Gasprom. Do Rosjan należy Novatek – największy niezależny producent gazu ziemnego, oraz urządzeń powiązanych z LPG. Tankując samochody na stacjach benzynowych Lukoil, których jest w Polsce ponad 120, również mamy do czynienia z rosyjskim przedsiębiorstwem.

Alkohole

Nie można zapomnieć o dziedzinie, w której jesteśmy europejskim i światowym potentatem. Wśród wyrobów alkoholowych swoją obecność zaznacza Russian Standard Corporation. Należąca do niej Roust Trading Limited przejęło polską spółkę CEDC. Tym samym marki Żubrówka, Soplica, Absolwent, czy Bols zmieniły właściciela. Dodatkowo dochodzą do tego Palace i Royal. Oczywiście nie ma powodów do obaw, bo wciąż powstają w Polsce. Smakoszy wina powinna zainteresować informacja, że Carlo Rossi, Sutter Home, Barefoot są w rosyjskich rękach.

Technologia

Kolejną dziedziną gdzie zaznacza się obecność Rosji jest rynek nowoczesnych technologii. W Polsce od kilku lat gościmy firmę Kaspersky. W przypadku producenta oprogramowania antywirusowego jego pochodzenie jest raczej oczywiste, ze względu na jednoznacznie kojarzącą się nazwę. Również mniej znane antywirusy – Outpost i Dr. Web są odpowiednio petersburskie i moskiewskie. Od 2005 roku do rosyjskiej grupy 1C należy Cenega N.V., firma, która wydała tak kultowe dla graczy tytuły, jak FarCry, Assasin’s Creed, Anno i Dark Souls.

Zjawisko rusofobii wciąż jest widoczne

Wniosek z powyższych przykładów nasuwa się sam. Rosjanie skrupulatnie analizują polski rynek i inwestują swój kapitał w propozycje przynoszące pewny zysk. W przeciwieństwie do Niemiec ich obecność jest niewielka i trudno zauważalna dla niedoświadczonego konsumenta. Polaków ciężko jest przekonać do wschodnich propozycji.

Organizowane są różne bojkoty i panuje wszechobecna rusofobia. Ludzie boją się, tylko trudno powiedzieć czego. Zagraniczne firmy płacą podatki, otwierają nowe zakłady i oferują pracę. Mimo to ciężko jest przekonać się do nich. Z biegiem czasu wzrasta jednak świadomość i obawy powoli ulegają zmniejszeniu, a wschodnie firmy coraz częściej inwestują nad Wisłą.

Artykuł opracował serwis http://rosyjski.pro – nauka rosyjskiego.

One Comment on “Znane rosyjskie firmy na polskim rynku”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com